Teknoloji

Almanya’dan Devlet Kurumlarına Whatsapp Uyarısı Geldi!

Almanya Federal Veri Koruma Komiseri Ulrich Kelber tarafından yapılan bir araştırma ve sonrasında elde edilen veriler ışığında ülkede önemli bir açıklamanın yapıldığı ifade edildi. Ülkede bulunan tüm devlet kurumları uyarıldı. Bu uyarının ardından devlet kurumlarının haberleşme ağı içerisinde Whatsapp kullanmamaları gerektiği ifade edildi.

Facebook’a ait olan online mesajlaşma platformu Whatsapp’ın her bir mesaj gönderilmesi halinde Facebook’ta meta verilerinin iletildiği ve ardından kayıt altına alındığı ifade edildi. Bu durumda şirketin istemesi halinde IP adresi, konum bilgileri, akıllı telefon ve işletim sistemi gibi pek çok veriye ulaşım sağlayabileceği belirlendi.

Whatsapp Hakkında Uyardı!

Yetkililerin konu hakkında yapmış oldukları açıklamanın ardından bir Whatsapp yetkilisi de konu hakkında açıklamalarda bulundu. Bu açıklama sonrasında mesajların varsayılan olarak şifrelenmiş olmalarından dolayı okunamayacağı belirtildi. Ancak bu mesajlaşmaların sadece mesajlaşmayı gerçekleştiren iki taraf için okunabildiği belirlendi. Facebook tarafından mesajlara herhangi bir erişimin olmadığı belirtildi.

Kelber tarafından yapılan açıklamalar çerçevesinde bu verilere erişimi olan uzmanların kişiler hakkında uzman profili oluşturabildikleri ortaya çıktı. Facebook’un daha önce konu hakkında bazı sabıkalarının da bulunduğu belirlendi. Bu sabıkalar çerçevesinde geçtiğimiz yıllarda doğrudan olmasa da dolaylı yollardan ABD seçimleri üzerinde etkili olduğu ifade edilmişti. Bu duruma tepki olarak pek çok insanın Facebook’u sildiği belirlendi.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı