Teknoloji

Alphabet’in Yapay Zekası DeepMind AI, İnsanlardan Daha İyi Atari Oynuyor

Yapay zeka yazılımlarının insanlar için basit sayılabilecek oyunlar oynayarak kendilerini geliştirmelerini sağlamak, yarın bir gün insanların yerini alması beklenen bu kod parçacıklarının ne kadar etkili olabileceğini test etmenin en yaygın yolları arasında yer alıyor. Bu yola başvuran en son şirket ise Alphabet oldu. 

Google’ın da bünyesinde bulunduğu Alphabet tarafından geliştirilen DeepMind adı verilen yeni nesil yapay zeka yazılımı, tam 57 farklı Atari oyununu oynayabilecek seviyeye gelmiş durumda. DeepMind’ın yeni nesil versiyonu bu nedenle Agent57 olarak adlandırılıyor ve bu sistemde yapay zeka, yeteneğiyle insanları geride bırakmayı başarmış bulunuyor. Pitfall, Montezuma’s Revenge, Solaris ve Skiing gibi diğer yapay zeka yazılımlarını zorlayan oyunlarda insan üstü performans sergilemesi gelecekte Agent57’nin neler yapabileceğinin bir göstergesi aslında.

Neden bu oyunlar seçildi?

Bu arada şunu belirtmekte fayda var: Agent57’nin en çok zorlandığı oyunlar arasında yer alan Montezuma’s Revenge ve Pitfall isimli yapımlarda yapay zekanın başarıya giden yolları kendisinin keşfetmesi gerekiyor. Bunun için uzun süre boyunca doğru hareketi yapıp yapmadığını bilmeden oynayan Agent57 zaman içerisinde daha isabetli kararlar vermeye başlamış ve oyunu başarıyla tamamlamış neyse ki.

Yine DeepMind tarafından oluşturulan Deep-Q isimli ağa bağlanarak kendine strateji belirleyen yapay zeka yazılımı ilk kez 2012 yılında Atari oyunlarıyla vakit geçirmeye başlamıştı aslında. Arada geçen süre zarfında yapay zeka yazılımının ulaştığı seviye gerçekten dudak uçuklatıcı. Ancak halen daha kat edilmesi gereken uzun bir yol var.

Hedef tüm oyunları bir arada oynayabilmek

Satranç, shogi ve go oyunlarını oynayabilen ve yine DeepMind tarafından geliştirilen AlphaZero isimli yapay zekayı hatırlayın. Agent57 bu sistemden çok daha üstün olmasına rağmen tüm yapay zeka yazılımlarının ortak bir eksiği var: Aynı anda birden fazla işlem yürütemiyorlar. Bu yüzden geliştirici ekiplerin şimdiki hedefi satranç, shogi ve go’yu aynı anda oynayıp başarı elde edebilecek düzeyde bir yapay zeka modellemek. 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı