Teknoloji

Amazon Çocukların Ses Kaydını Yapmakla Suçlandı

Amazon teknoloji devinin ses asistanı Alexa, 2 dava ile karşı karşı karşıya. Amerika Birleşik Devletleri’nde yasa dışı olan çocuk ses kaydı bilgisini tutma, Alexa tarafından ihlal edildi.
Alexa’ya ismiyle seslenildiğinde uyanıyor ve söyleneni dinlemeye başlıyordu. Kimin ne söylediğini Amozon serverlarına gönderiyor ve anlamlandırıp cevap dönüyordu.
İddaa edilen davalara göre Amazon bu istekleri anlayıp cevap vermekle kalmayıp bu verileri de kendi veritabanında tutuyor.
Amozon’un servis şartlarına göre, ses kaydınızın kaydedilmesini kabul ettiğiniz taktirde cihazı kullanabilirsiniz.
Yine de son mahkemede verilecek olacak herhangi bir karar bu ses kayıt sistemlerinin çalışma şeklini değiştirebilir.Belki de şuan ki sistem yerine ismi ile uyandırılan Alexa direk kayıt yapmaya başlamak yerine belirlenmiş olan bir anahtar kelimeyi tekrar isteyecek ve doğru cevabı alamazsa kayıtlı kullanıcının ses kayıt bilgilerini silecek.
Amazon Alexa’nın çalışabilmesi için sesleri dinlemesi gerek ve büyük olasılıkla Amazon sistemi geliştirmek için bu kayıtların bir veritabanında tutulması gerektiğini savunacak. Sadece çocukların kayıtlarını silmek bu davaya bir çözüm olabilir mi ?
Eğer Alexa o kadar akıllıysa farklı konuşmacıları tanıyabilir ve bu verileri ayırabilir.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı