Teknoloji

AMD, GPU Satışlarında Intel ve NVIDIA’yı Geçti!

2013 senesinde GPU piyasasına girmiş olan AMD, o günden bu zamana kadar toplamda 533 milyon grafik kartı sattı. Bu sayede AMD, en büyük rakipleri olan Intel ve NVIDIA’yı da geçmiş oldu.

Son zamanda AMD, teknoloji piyasasında uzun süre piyasada rakibi olmayan Intel ve NVIDIA’yı oldukça sollamaya başladı. Pazar payı anlamında liderliği tam olarak ele alamamış olsa da firmanın ilerleyişi sektördeki en ilginç hikayelerden birisi olmayı başardı.

Yapılmış olan araştırmalar da firmaların arasındaki rekabette yaşanan değişimleri gösteriyor. Bu yeni yapılmış olan bir araştırmaya göre firma, 2013 senesinden bu zamana kadar yaptığı ekran kartı satışlarında rakiplerinin geçti.

Yarım milyardan fazla satış gerçekleşti:

Jon Peddie Research (JPR) isimli araştırma kuruluşuna göre AMD, ekran kartı pazarına girdiğinden bu zamana kadar geçen yaklaşık 7 yıllık bir sürede 533 milyon kart sattı. Bu da piyasadaki toplam satışların %22’sini oluşturmakta. 

Şirketin rakiplerine nakacak olursak NVIDIA’nın %16, Intel ise %62’lik bir pazar payına sahip olduğu gözlemleniyor. Intel şirketinin ulaşmış olduğu rakam, her Intel işlemcinin bir entegre Intel ekran kartı olduğunu düşündüğümüzde normal gelmektedir.

Talepte ise AMD her iki rakibini de geçmiş bulunmakta. JPR’nin raporuna göre AMD’nin satışlarının %36’sı grafik işlemci satışı olarak yapılıyor. Bu satışı %25 ile APU satışları takip ederken konsollar için kullanılmakta olan parçalar da toplamda %29’luk bir paya sahiptir. 

Genel olarak GPU satışları düşüyor:

Diğer yandan 2020 senesinin ilk çeyreğinde GPU pazarı %5,3’lük bir düşüş yaşadı. AMD satışlarındaki bu düşüş %16,6 olurken NVIDIA da ise %13,6’lık bir düşüş gerçekleşti. Intel ise satışlarını binde beş oranında da olsa artırmayı başarmıştı.

Yılın ilk çeyreğinde şirketler açısından çok da başarılı olmasa da yaşanmış olan sıkıntıları ve salgın sebebi ile tedarik zincirlerinde oluşan aksaklığı göz önünde bulundurduğumuz zaman bu durum hiç de şaşırtıcı olmuyor

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı