Teknoloji

Android 11’in Yeni Sürümünde Kullanıcı Gizliliği İçin Yeni Çalışma!

Bir geliştirici tarafından yayınlanan açıklama sonrasında geçtiğimiz günlerde yeni bir güncellemenin yayınlandığı öğrenildi. Android 11 için yayınlanan geliştirici güncellemesinde bazı ayrıntılar özellikle dikkat çekti. Yeni güncelleme sonrasında kullanıcı gizliliğinin artırılması için birtakım çalışmaların yapıldığı da görüldü.

Yeni güncellemenin kullanılması ile birlikte Android bir süredir kullanılamayan uygulamalar için de söz sahibi olabilecek. Bazı verilerin silinmesi için çalışmalar gerçekleştirebilecek. Önümüzdeki günlerde Android 11 için 3. Geliştirici önizlemesinin erişime açılması bekleniyor. Bir önceki sürümle arasında pek çok farklılığın olduğu açıklanmıştı. Yeni bir geliştirici tarafından yapılan incelemelerde yeni önizlemenin bu süreçte uygulama izinlerini otomatik olarak iptal ettiğini ortaya koydu.

Yeni Özellikle Kullanılmayan Uygulamalar İptal Ediliyor

İşletim sisteminin yeni güncelleme ile kullanılmaya başlamasının hemen ardından kullanılmayan tüm uygulamaları tespit ederek bu uygulamalar için alınan izinlerin de otomatik olarak iptal edileceğini ortaya koydu.

Önizleme güncellemesinde kullanıcı gizliliğinin esas alındığı görülürken, nihai sürüm içerisinde buna yer verilmemesi ise son derece dikkat çekti. Bununla birlikte Android  11 halka açık çekilde paylaşım yapmadan önce sürüm üzerinde de birtakım güncellemeler yapma ve değişiklikler gerçekleştirme hakkını saklı tutuyor.

Uygulama iptalleri için genel hizmet veren bir ayar sekmesinin bulunmadığı açıklandı. Özelliği aktif hale getirmek için Uygulama İzinleri sekmesinden işlem yapmak gerekiyor. Bu özellik aktif durumdaysa daha önce kullanılamayan pek çok uygulamanın izinlerinin iptal edileceğinin bilinmesi son derece önemli.  

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı