Teknoloji

Android Güvenli Mod Nasıl Açılır?

Güvenli mod, Android’i bir akıllı telefon ya da tablet üzerinde, işletim sistemi yüklemeyi bitirdiğinde normalde çalışabilecek üçüncü taraf uygulamaları olmadan başlatmak için bir yoldur. Normalde, Android cihazınızı açtığınızda, ana ekranınızdaki bir saat veya takvim widget’ı gibi bir dizi uygulamayı otomatik olarak yükleyebilir. Güvenli mod, bunun olmasını önler; Android akıllı telefonunuz veya tabletiniz sık sık çöküyorsa veya inanılmaz derecede yavaş çalışıyorsa, bu harika bir şeydir. Ancak, sorunun asıl tedavisi yerine sorun giderme aracıdır. Bir Android akıllı telefon veya tableti güvenli modda başlattığınızda, üçüncü taraf uygulamalar hiç çalışmayabilir – cihaz açıldıktan sonra bile.

Peki, Android’in Güvenli Modu Ne İşe Yarar?

Birincisi ve en önemlisi, cihazın çökmesine veya anormal yavaş çalışmasına neden olabilecek şeyleri daraltır. Akıllı telefon veya tablet güvenli mod çalışıyorsa, soruna neden olan donanım değildir. Buradaki iyi haber, cihazın onarılması veya değiştirilmesi gerekmiyor. Ancak, soruna neyin yol açtığını bulmamız gerekiyor.

Android Güvenli Mod Nasıl Açılır

Kapatmayı ve Tekrar Açmayı Deneyin

Cihazı güvenli moda almadan önce akıllı telefonunuzu veya tabletinizi yeniden başlatmayı denemek isteyeceksiniz. Bu basit prosedür çoğu sorunu çözecektir, ancak doğru şekilde yapılması gerekir. Cihazın yanındaki güç veya askıya alma düğmesine tıkladığınızda, yalnızca cihazı gerçekten kapatmayan ‘askıya alma moduna geçer. Doğru şekilde yeniden başlayalım:

  • Güç menüsü cihazda görünene kadar askıya alın veya güç düğmesini basılı tutun.
  • Güç menüsünde Yeniden Başlat seçeneği olabilir. Öyleyse, Yeniden Başlat’a dokunun. Cihaz kendi kendine kapanacak ve tekrar açılacaktır.
  • Menü bir seçenek olarak Yeniden Başlat’ı listelemiyorsa, Kapat’ı seçin.
  • Cihazın kapanması birkaç saniye sürebilir. Ekran tamamen karanlık olduğunda, cihazda bir logo görünene kadar askıya alma veya güç düğmesini basılı tutun.
  • Cihaz açıldıktan sonra, hala problem olup olmadığını görmek için test edin.

Güvenli Moda Yeniden Başla

  • Yeniden başlatma işlemi birçok sorunu çözerken, hepsini çözmez. Aygıtı başlattığınızda otomatik olarak başlatılan bir uygulama suçlu olabilir. Güvenli mod, bunun olup olmadığını öğrenmenin en kolay yoludur.
  • Aygıtı yeniden başlatırken yaptığımız gibi askıya alma veya güç düğmesini basılı tutun.
  • Güç kapalı veya Yeniden Başlat seçeneğine dokunmak yerine, parmağınızı Güç kapalı seçeneğinde basılı tutun. Güvenli moddan yeniden başlatmanız istenir.
  • Yeniden başlatmak için Tamam’a dokunun.
  • Sistem başladığında, ekranda “güvenli mod” kelimelerini göreceksiniz. Bu, akıllı telefonun veya tabletin başarıyla güvenli modda başlatıldığını bilmenizi sağlar.
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı