MobilTeknoloji

Android Karanlık Mod Ayarı Yapma

Yeni güncellemesi ile Karanlık Mod desteğini kullanıcılarına sunan Android, köklü bir değişikliğe imza atmış görünmekte. Ancak sistemin hangi sürümlerinin bu modu desteklediği ise herkes tarafından bilinmemekte. Yazımızda bu konu hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Önceki Android Sürümleri İçin Karanlık Mod Ayarı Nasıl Yapılır?

Dünya genelinde kullanıcı sayısı bakımından büyük bir kitleye hitap eden Android, akıllı cihazlar için sunduğu ‘Dark Mode’ ile kısa zamanda büyük bir iliyle karşılaştı. Android 9.0 ve üstü işletim sistemine sahip telefonlar için kolay bir şekilde ayarlanabilen karanlık mod, daha eski sürümler için de kullanılabilir olsa da bazı işlemleri yapmak gerekmekte.

Android 9.0 için oldukça basit şekilde ayarlanabilen mod için hızlı ayarlar bölümüne girmek ve buradan Gece veya Karanlık Mod seçeneğini aktif hale getirmek yeterli olacaktır. Önceki sürümlerde ise bu seçenek görülmüyorsa ayarlar sekmesine girmek ve buradan ekran bölümüne girmek gerekmekte. Daha sonra Gece modu açıldığında artık karanlık mod kullanıma hazır hale gelmektedir. Ayrıca buradaki ayarlar kişiselleştirilebilmekte. Böylece kişinin isteğine göre belirli saatte mod açılıp kapatılabilmekte.

Bu ayarlamaları göremeyenler için Play Store yardıma koşmakta. Mağaza üzerinden indirilen ‘Dark Mode’ uygulaması, karanlık mod kullanımını mümkün hale getirmekte. Uygulama yüklendikten sonra açılan uygulama ekranından ‘Dark, Gece veya Karanlık Mod’ seçeneklerinden hangisi bulunuyorsa o seçilir ve aktif hale getirilmiş olur. Kapatmak için yine uygulama açılır ve ‘Light veya Aydınlık Mod’ seçeneği aktif hale getirilir. Ancak bazı sistemler üretici kaynaklı olarak herhangi bir değişiklik göstermeyebilir. Yani bütün bunları uyguladığınız halde sistem ara yüzünde herhangi bir değişiklik olmayabilir.

Karanlık Mod Neden Kullanılır?

Ekranın karanlık olarak kullanılması, OLED veya AMOLED bir ekranın batarya ömrünü uzatmaktadır. Çünkü panellerin karanlık bölgeleri, pasif hale geldiği için enerji sarfiyatı yapmaz. Ancak LCD ekranlar için aynı performansı gösterdiği söylenemez.

Karanlık modun bir asıl kullanım amaçlarından biri de sağlığın korunmasıdır. Uzun süreli parlak ışığa maruz kalan gözler, farkında olmadan zarar görebilmektedir. Bu da kaşıntı, kızarıklık, kuruluk ve görme kaybı gibi hastalıklar olarak ortaya çıkmaktadır. Mod sayesinde ışık parlaklığı en az seviyeye indirilerek, ekranın zararları azaltılmaya çalışılmaktadır.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı