Teknoloji

Android Tablete Nasıl Format Atarım?

Yoğun kullanımlar sonrasında telefon yada tablet kullanıcıları çeşitli sorunlarla karşılaşmakta. İnternette bir şey aramak istediğinde sayfaya geç girmesi, galeride fotoğrafı açmak için tıkladığında ekranda geç görüntü gelmesi, kasma, donma,ısınma gibi sorunlar yaşanılabiliyor. Bu durumda kullanılan cihaz, kullanıcıya sorun yaşatıyor. Format zamanı gelen bu cihazlar için Android tablete nasıl format atarım arayışına itiyor. Format atma işlemine başlamadan önce yapılması gereken işlemlerle format konusuna değineceğimiz yazımızda sizlere yardımcı olacağını umuyoruz.

Farklı Modeller İçin Tuş Kombinasyonu

Formata başlamadan önce şarj kontrolünü mutlaka yapın. Tam dolu olmasına özen gösterin. Çünkü format işlemi sırasında şarj yetersizliği nedeniyle kapanan tablet ciddi zarar görebilir.

Yedekleme alın. Fotoğraf, özel belgeler ya da çizimler gibi dosyalarınız olabilir. Format sırasında silineceği için mutlaka yedeğinin alınması gerekir. Saklamak istediğiniz verilerin yedeğini aldıysanız Android tablete nasıl format atarım açıklamasına başlayalım.

Öncelikle cihazı kapalı konuma getirelim. Birkaç tuşa aynı anda basalım.

Ses açma, güç düğmesi, home düğmesi.

Ses kısma, güç düğmesi, home düğmesi

Ses açma ile güç düğmesi

Ses kısma ile güç düğmesi

Yukarıda ki işlemler farklı tablet modelleri için kullanılan yöntemlerdir. Tabletinize hangisi uygunsa bu tuşlara birlikte basın ve cihazın açılmasını bekleyin. Açılan cihazda wipe data- factroy reset çıkan seçeneğe seçin. Bu seçimi ses açma yada ses kapatma tuşlarından birisi yapabilirsiniz. Güç tuşuna kullanın. Yes –delete all user data seçeneğini seçerek işlemlere devam edin. Kurulumda sonra rebootsystem now seçeneği seçilir ve tablet kendini kapatıp tekrar açar. Açılan tabletin format işlemi bitmiş demektir. Android cihazlarda format işlemi bu kadar kolay.

Kilitlenmiş Tablete Format Atma

Kilitlenmiş tableti bilgisayara bağlayın. Kapalı cihazın güç düğmesine 10 defa basın ve ekranın açılmasını bekleyin. Ekranın açılmasından sonra tekrar güç düğmesine 4 defa basalım. Bu işlemden sonra Recovery menüsü açılacaktır. Bu ekrandan sonra eski haline getirebilirsiniz.  Veri kurtarma yapabilirsiniz. Android tablete nasıl format atarım konusunu ve ayrıca kilitlenmiş tablet için de açıklama yaparak sizlere yardımcı olmaya çalıştık.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı