Teknoloji

Android Telefonlarda Seri Numarası Nasıl Öğrenilir?

Android işletim sistemine sahip cep telefonu tablet gibi cihazlarda bulunan seri numarası, ilgili firmanın telefona verdiği benzersiz bir koddur. Cep Telefonunuzda seri numarasını bulmanız gerektiği anda seri numarasını öğrenebileceğiniz birkaç yöntem mevcuttur.

Bir seri numarası genellikle harf ve sayıların birleşiminden oluşmaktadır. Bu noktada her seri numarası sabit uzunlukta olmadığını da belirtelim. Cihazlara tanımlanan seri numara uzunluğunu üreticiler tarafından belirlenmektedir.

Seri numarası, genellikle cihazın kutusunda veya cihazın arka yüzeyinde “S / N:” ile gösterilmektedir. Tüm Android sürümlerinde olduğu gibi, seri numaranızı öğrenebileceğiniz farklı yöntemler olabilir, ancak bu kılavuz size seri numaranızı öğrenebilmeniz için nereye bakacağınız konusunda genel bir fikir verecektir.

Birinci Yöntem: Satın aldığınız cihazın kutusuna göz atın

Seri numaranızı cihazınızın kutusunda ve kutu ambalajındaki bir etikette bulabilirsiniz.

Yeni bir cep telefonu satın aldınız ve cep telefonunun bulunduğu kutu üzerinde seri numarasına dair bilgi mutlaka bulunacaktır. Genellikle kutunun arka yüzünde seri numarası ile birlikte birkaç barkod, cihazınızın IMEI numarası vb. bilgileri içeren etiketlerde bulunmaktadır.

İkinci Yöntem: Cihazınızın Pilinin Altına Seri Numarası Bulunabilir.

Bu günlerde, yeni üretilen çoğu Android cihaz artık çıkarılabilir pil yapısı yerine gömülü bir pil ile birlikte gelmemektedir. Ancak çıkarılabilir bataryaya sahip bir cihazınız varsa, genellikle bataryanın altında seri numarayı öğrenebilirsiniz.

Üçüncü Yöntem: Cihazınızın Ayarlar Bölümündeki, Sistem Ayarlarında

Cihazınızın dış kutusunu kaybettiniz ve cihazınızda gömülü bir pil yapısı varsa tek çözüm telefonunuzun içinde, Ayarlar bölümünde bulunmaktadır. Seri numarasını cep telefonu bilgi ekranlarından ulaşmak için;

Ayarlar> Sistem menüsüne giriş yapın.

Ardından Telefon Hakkında> Durum bölümüne giriş yapın.

Cihazınızın seri numarası genellikle bu ekranın altına doğru konumlandırılmıştır.

Cihazınızın seri numarasını burada görmüyorsanız, Telefon Hakkında bölümünü biraz daha inceleyebilirsiniz.  Üreticiye bağlı olarak seri numarası daha biraz farklı bir yerde yazılmış olabilir.

Seri Numarası Ne için Kullanılır ve Gizli Kalmalı mı?

Seri numaranız, üretici tarafından genellikle cihaz envanterini izlemek için kullanılır; temel olarak onarımlar ve garanti talepleri gibi işlemlerde cihazınızın seri numarası ile işlemler takip edilir. Seri numarası genellikle kutunun dışına basıldığı için, tamamen gizli kalmasının önemli bir bilgi olmadığı izlenimi verebilir. Bununla birlikte, cihazınızın seri numarasının paylaşılmasının, istenmeyen bazı sorunlara yol açabilmektedir. Örneğin, seri numaranızı gizli tutmuyor ve 3.kisilerle paylaşıyorsanız. Bir onarım durumunda Kullanıcı hatası bulunan bir cihaza sizin seri numaranız verilebilir. Artık çalışan cep telefonunuz garanti kapsamı dışında kalabilir.

Üreticiler cihazınızın seri numarasını gizli tutmanızı tavsiye etmektedir. Sonuçta o numara cihazınız için benzersizdir ve cihazınıza aittir. Yani paylaşmak için bir neden zorunlu olmaması durumunda yok sayabiliriz. Yani teğet atarak dünyaya duyurmamanızı tavsiye ediyoruz.

Peki siz Seri numaranızı öneminin farkında mısınız ?

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı