Teknoloji

App Store Banka Kartımı Kabul Etmiyor

Bu makalede, ödeme yönteminiz App Store’da veya iTunes’da reddedildiğinde size ne yapılması gerektiğini göstereceğiz. App Store banka kartımı kabul etmiyor sorusunun cevabını vereceğiz.

App Store Banka Kartı Ekleyemiyorum

Ödeme Yöntemim Neden Kabul Edilmiyor?

Kartınızın reddedilmesinin birkaç nedeni olabilir. Kartınızın reddedilmesinin ilk nedeni, ödenmemiş bir bakiyenizin olmasıdır. Ödenmemiş bir bakiyeniz varsa, Apple herhangi bir yeni satın alma yapmanıza izin vermeyecektir. Ödenmemiş bir bakiyeniz varsa ne yapmanız gerektiğini ve ödenmemiş bir bakiyeniz olup olmadığını nasıl kontrol edeceğinizi aşağıda size göstereceğiz. Bir ödeme yöntemi ekleyememenizin bir sonraki nedeni, fatura bilgilerinizi güncellemeniz gerektiğidir. Fatura bilgileriniz güncel değilse, Apple tarafından kabul edilmeden önce güncellemeniz gerekir.

Ödeme Bilgilerinizle Yapmanız Gereken Kontroller

Bunu düzeltmek için gerekli adımları denemeden önce, emin olmanız gereken birkaç şeyi size göstereceğiz. Bunlar, emin olmanız gereken temel şeylerdir, böylece ödeme yönteminizin neden App Store veya iTunes’ta reddedildiğini görebilirsiniz.

Hesabınızda para olduğundan emin olun. Bir satın alım yapmak için yeterli paranız yoksa, kartınız reddedilir. İnternet bankacılığınız varsa, alım yapmak için yeterli paranız olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Kartınızın işlemi yapabildiğinden emin olun. Bazı kartların günlük olarak ne kadar harcanabileceği konusunda bir sınırı vardır. Gün içinde kartınızla bir miktar alışveriş yaptıysanız, kartınızın alışverişe izin vermesi için ertesi gün beklemeniz gerekir.

Bundan sonra emin olmanız gereken şey bankanızın işleme izin vermesidir. Bankanız, size bildirmeden App Store’dan veya iTunes’dan rastgele satın alma işlemini durdurabilir. Onları arayabilir veya onlara gidip ödemeleri durdurup durdurmadıklarını kontrol edebilirsiniz.

Ödenmemiş Bakiyeyi Ödeyin

Bu mesajı görmenizin ilk nedeni, ödenmemiş bir bakiye olmasıdır. Ödenmemiş bir bakiyeniz olup olmadığını kontrol etmek için iTunes veya App Store’daki satın alma geçmişinize gitmeniz gerekir.

Bu, ödeme yapmadığınız bir satın alma işlemi yaptığınız anlamına gelir. Kontrol etmeden önce, şöyle bir mesaj görebilirsiniz: Önceki bir satın alımda faturalama sorunu var. Lütfen sorunu düzeltmek için fatura bilgilerinizi düzenleyin. Kendinize “satın alma için ödeme yaptım” diyebilirsiniz.

Son birkaç gün içinde bir satın alma işlemi yaptıysanız, satın almanızın bankanız olan finans kurumundan geçmesi birkaç gün sürebilir. Ödemenin ‘ödenmemiş’ olarak etiketlenmesi için bankanızın ödemeyi reddetmesi gerekecekti veya ödeme hala yetkilendirilmeyi bekliyor olabilir.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı