Teknoloji

App Store Uygulamalarından Beklenmedik Fatura Sürprizi!

App Store üzerinde bulunan binlerce uygulama arasından bazı uygulamalar paralı olarak kullanıcılara sunuluyor. Bazı uygulamaların ise ücretsiz şekilde hizmet verdiği biliniyor. Son zamanlarda uygulama marketinde bazı mağduriyetlerin yaşandığı tespit edildi. Elde edilen verilere göre kullanıcılar üzerinden haksız kazanç elde edildiği ifade edildi. Bu tür verilerle fatura çıkaran uygulamaların verileri ve isimleri de paylaşıldı.

Akıllı telefonlar pek çok kişi için günlük yaşantılarının vazgeçilmezi haline geldi. Bu durumda güvenlik açıkları da gündeme gelmeye başladı. Telefonların koruma sistemleri çoğu zaman devreye girse de hala bazı açıkların olması tartışmalara neden oldu. Cihazlara yüklenen herhangi bir uygulama yüzünden çeşitli durumlarla karşılaşmak mümkün.

Uygulamaların Dolandırıcılık Yaptıkları Belirlendi

app store uygulama

Kullanıcıları çeşitli şekillerde dolandırdıkları belirlenen uygulamalar ile birlikte pek çok vatandaş mağduriyet yaşadı. Apple tarafındn süresi dolan ve tekrar yenilenecek olan uygulamalar hakkında kullanıcılara bilgi veriliyor. Genelde paralı olan uygulamalar öncesinde insanlara denemeleri için bir deneme süreci sağlıyor. Bu deneme süreci içerisinde kullanıcıların karar vermeleri ve ödeme yapmaları ya da iptal etmeleri bekleniyor.

Kullanıcılar program yüklerken hükümler ve koşullar kısmını uzun olması sebebiyle yeteri kadar okumuyorlar. Bu durumda yasal haklarını bilmeden uygulamayı kabul etmiş oluyorlar. Bu durum sonrasında deneme süreci biten uygulamalar paralı sisteme geçerek kullanıcıların hesaplarından para çekmeye ve faturalandırma yapmaya başlıyorlar.

Sadece para çekmekle kalmayan bu uygulamalar zaman içerisinde kişilerin kredi kartı bilgilerine de ulaşıyorlar. Zaman içerisinde kötü niyetli kişiler tarafından bu bilgiler olumsuz şekillerde kullanılabiliyor. App Store içinde yer alan her uygulamaya güvenmemek ve öncesinde tüm şartları okuyarak satın alma işlemini gerçekleştirmek gerekiyor.  

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı