Teknoloji

Apple, ARM İşlemcileri Geliştirdi!

Apple’ın ARM işlemcisine sahip ilk Mac cihazının 2021 yılında çıkacağı iddia edilmişti.Cupertinolu teknoloji devi olan iPhone 12’lerde kullanılması beklenen A14 çiplere dayanan yeni ARM işlemcili Mac’ler hakkında geliştirme çalışmaları yaptığı söylentileri bulunuyor.

Apple’ın ARM işlemcili yeni Mac modellerini çıkartmayı düşündüğünü, geçtiğimiz günlerde TF Securities analisti Ming-Chi Kuo’dan gündeme geldi.Edinilen yeni bilgilere göre, özel bir ARM işlemciye sahip olan ilk Mac modelinin gelecek yıl çıkacağı bilgileri sızdırıldı.

Bloomberg, Apple’ın gelecek zamanlarda Mac’lere yönelik yeni işlemciler üzerinde çalıştığını açıkladı.Apple tarafından yapılan ilk çip, 5 nanometre üretim zamanına bağlı ve 12 CPU çekirdeğine yer verilecek.Bu çekirdeklerin 8 tanesi yüksek performanslı, 4 tanesi ise verimlilik odaklı çekirdek olacağı söyleniyor.

Apple, A14 çipine dayanan Mac işlemcileri geliştirme çalışmaları yapmaktadır.

Apple’ın, yakında çıkacak olan Apple12 modellerinde kullanmayı düşündüğü A14 çipine dayanan üç Mac işlemcisi çıkardığı söyleniyor.Bu işlemcilerin içinden en az birisi, iPhone ve iPad’deki A serisi yongalardan çok daha hızlı olacaktır.Mac işlemcilerin de A14 yongası gibi 5 nm teknolojisi ile ve TSMC tarafından çıkarılması beklenmektedir.

Karşılaştırma yapacak olunursa Apple’ın giriş bölümü dizüstü bilgisayarı MacBook Air’in 2 çekirdekli işlemciye sahip olması ve orta düzey 13 inç MacBook Air modellerinin ise yalnızca 4 çekirdekli işlemciler içerdiğini söyleyelim.Tabi ki de genel performansı çekirdek sayısından daha çok faktör ortaya çıkarıyor fakat Apple’ın yeni ARM Mac ‘lerinin seviyesinde Intel cihazlara göre daha çok performans sunacağı ortada.

Tüm bunlarla birlikte Apple’ın, Intel platformları için yapılmış olan eski uygulamalarının yeni ARM tabanlı Mac’lerde de uyumlu olmasını sağlayacak araçlar üzerinde çalıştığı söyleniyor.Apple, PowerPC’den Intel yonga setlerine geçişinde de benzer bir emülasyon şıkkı sunmuştu.

İlk ARM tabanlı Mac, büyük ihtimalle bir dizüstü bilgisayar olacak gibi duruyor fakat analist Ming-Chi Kuo önümüzdeki yıl Apple işlemcili en az bir Mac masaüstü modeli de beklentiler içinde yer alıyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı