Teknoloji

Apple Intel Ortaklığının Sonuna Geliniyor

Apple gelirlerinde önemli pay sahibi olan Mac satışlarının düşüşünde fatura Intel’e kesilmişti. Apple’ın bu düşüşün ardından Intel ile bağlarını düşüreceği söyleniyordu. Ortaya çıkanları söylentileri bir adım daha ileri taşıdı. 

Teknoloji devi Apple, Mac bilgisayarlarında Intel işlemcileri kullanmak istemediğine dair söylentiler her geçen gün artıyor. Apple’ın Mac bilgisayarlarına güç verecek işlemcileri kendi üretmek istemesi uzun süredir konuşulsa da Apple’ın kendi işlemcilerinin üretimine ne zaman başlayacağı belirsizliğini koruyor. 

Bugün ortaya çıkan bir gelişme ile Apple’ın işlemci üretimi konusunda düğmeye bastığı iddianın ötesine geçti. ARM’nin CPU departmanının başı ve sistem mimarı olan Mike Filippo’yu kadrosuna dahil eden Apple, bu hamlesiyle birlikte kendi işlemcilerini geliştirmeye başladığını göstermiş oldu. 

Apple Kendi Mac İşlemcisini Üretiyor

Mike Filippo’nun LinkedIn profiline bakıldığında Apple’a katıldığı görülebiliyor. Flippo ARM’de çalıştığı süre zarfında ARM’nin Cortex – A76, Cortex – A73 ve Cortex – A57 yongalarının gelişim sürecini yönetti. ARM öncesinde AMD’de ciddi görevler alan Flippo, işlemciler konusunda ciddi bir tecrübeye sahip. Filippo’nun Apple’a dahil olmasıyla birlikte Apple’ın kendi masaüstü sınıfı işlemcilerini üretmesi ve Mac bilgisayarlarında yeni işlemcilerini kullanması bekleniyor. 

Intel ile uzun yıllardır ortaklık yürüten Apple’ın Mac satışlarının düşmesi ortaklığı sarsmıştı. Intel işlemcilerine bağımlılığın ideal olmadığını belirten Apple, bu ortaklığın sonlandırılması durumuda yeni çözüm yolları aramaya başlamıştı. Bakalım Apple’ın yeni kendi işlemcili Mac bilgisayarları ne zaman çıkacak? 

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı