Teknoloji

Apple macOS Catalina İşletim Sistemini Tanıttı! macOS Catalina Hakkında Her Şey!

Apple’ın merakla beklenen WWDC 2019 etkinliği başladı. 3 Haziran 2019 ile 7 Haziran arasında devam edecek WWDC 2019 etkinliğinde Apple yeni macOS Catalina işletim sistemini tanıttı. İşte macOS Catalina hakkında her şey. 

Apple’ın sevilen bilgisayar ve dizüstü bilgisayar modellerine güç veren işletim sistemi macOS’in yeni sürümü tanıtıldı. Apple Mac kullanıcıların merakla beklediği yeni macOS sürümünün adını macOS Catalina olarak duyurdu. 

macOS Catalina Yenilikleri Neler?

Apple uzun zamandır bekleneni yaptı ve iTunes uygulasını öldürdü. Yeni macOS Catalina, Apple Music, Apple TV ve Apple Podcast uygulamalarıyla birlikte geliyor. Gelişmiş sesli kontrol özelliği sayesinde engelli kişiler için yeni bir bilgisayar kullanma dönemi başlatan macOS Catalina, yeni Find My Friends ve Find My iPhone uygulamalarını My Find uygulamasıyla bir arada sunuyor. Apple macOS Catalina ile birlikte iPad’leri kablosuz olarak ikinci bir monitör haline dönüştürüyor ve Apple Pencil desteği bu sayede Mac’e gelmiş oluyor. 

Apple yeni macOS sürümü olan Catalina’da üst düzey bir güvenlik anlayışını hayata geçiriyor. Gatekeeper adıyla sunulan bu hizmet tüm güvenlik sorunlarına karşı sistemi kontrol ediyor ve tüm uygulamaların kullanıcı verilerine ulaşmadan önce izni şart koşuyor. 

Apple iTunes Kapatmayı Planladığını Duyurdu

Approve with Apple Watch yani Apple Watch ile onaylama özelliği sayesinde kullanıcılar güvenlikle ilgili pek çok onaylama işlemlerini Apple Watchları ile birlikte yapabilecek. T2 Güvenlik Çipi’ne sahip tüm Mac bilgisayarlarda hırsızlar için yeni bir kilit olan Etkinleştirme Kilidi özelliği de macOS Catalina ile birlikte geliyor. Find My uygulaması sayesinde çalışanan ya da kayıp olan Mac cihazının konumu anonim olarak çevrede bulunan diğer Apple cihazları ile tespit edilebiliyor. 

macOS Catalina’nın en önemli özelliklerinden birisi de Project Catalyst. Bu özellik sayesinde geliştiriciler iPad temelli macOS uygulamaları geliştirebiliyor. Bu özellik sayesinde Mac cihazlarındaki uygulama sayısının da önemli bir artış göstermesi bekleniyor. 

macOS Catalina Ne Zaman Çıkacak?

Yeni macOS Catalina sürümü 2019 Sonbaharında 2012 yılı ortası ve sonrasında satışa sunulan Mac bilgisayar için ücretsiz olarak sunulacak.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı