Teknoloji

Apple News+ Nedir?

İnternet servis sağlayıcılar arasındaki rekabet, internet piyasasında herkesin bildiği bir durumdur. 1998 yılında sadece basit bir arama motoru olarak çıkan Google, zaman içerisinde birçok servisi ve hizmeti bünyesine katan devasa çok uluslu bir şirkete dönüşmüştür. Bu servisler öyle bir hale gelmiştir ki, piyasada tekel olma yolunda hızlı adımlar atan Google servisleri, belirli bir süre boyunca sadece kendisinin sağladığı servislerle internet piyasasına hâkim olmuştur. Bu servisler reklam alanından, kazanç programlarına hatta video servislerine kadar Google tekelinde insanlara sunulmuştur. Hatta web site sahipleri ve yayıncıları Google sıralamasında üst sıralarda yer almak için kıyasıya rekabetlerin içine girmişlerdir. Bu rekabet site sahipleri arasında SEO yarışına kadar varmıştır. Özellikle haber siteleri alanında bu kavgalar oldukça fazla hissedilmiştir. Haber siteleri Google News servisine girebilmek, o alandaki haberlerde sitelerini çıkarabilmek için oldukça fazla paralar dökmüşler hatta bu alanda değişik ve orijinal yazılımlar yazdırarak piyasada hep bir adım önde olmayı ummuşlardır. Bu piyasa rekabeti, özellikle haberler alanındaki piyasa rekabetleri teknoloji devlerinin kendi haber yazılımlarını veya sistemlerini oluşturmasını zorunluluk kılmıştır. Bu rekabette kuşkusuz en önemli yeri Apple şirketinin News + yazılımı ve uygulaması almıştır.

Apple News + sistemi Google News sisteminin tekelini kırmak amacıyla, Apple firması tarafından ortaya çıkartılmış haber sistemidir. Sizlere bu makale de Apple News + Nedir onu anlatacağız. Apple News + başlangıç olarak Google News sisteminin tekelini kırmak ve müşterilerine reklamsız haber sunmak için geliştirilmiştir. Bilindiği üzere Google News sistemi, haber siteleriyle beraber oldukça fazla reklam seçeneğini haber sitelerine zorunlu kılmaktadır. Bu da haber okumalarını güçleştirmesiyle birlikte başka bir sektöre dolaylı yoldan hizmet etmektedir. Google News servisi, reklamlarıyla hem piyasa araştırmaları yapmakta hem de kullanıcıların bilgilerine erişim imkânı sağlayarak reklam servislerini yönlendirmektedir. Özellikle internet kullanıcılarının tabiri caizse fişlenmeleri olarak nitelendirilen bu durumdan birçok internet kullanıcısının rahatsız olduğu bilinmektedir.

Apple News + Kullanım Alanları

Apple News + uygulaması aslında Apple kullanıcılarına sunulan ücretli haber sistemidir. Dünya’da veya bölgesel haberlerin, sadece Apple kullanıcılarına özel olmasıyla birlikte dergi denilen özel basın bültenlerinin de sistemde olmasını sağlayan çoklu basın yayın uygulamasıdır. Bu sistem Google News uygulamasından farklı olarak türlü SEO yöntemleriyle veya Google News sistemine kayıtlı olmuş siteler üzerinden değil, Dünya genelindeki en doğru ve en tarafsız haber sistemlerinden haberleri çekmektedir. Google sisteminden farklı olarak kendi sitelerine değil, Dünya basın bültenlerini taramakta ve bu taramalar sonucunda en doğru net haber bilgilerini kullanıcılarına sunmaktadır. Paralı basın bültenleri de buna dâhildir. Sistemin paralı olmasını eleştiren birçok Apple kullanıcısı, aslında sistemdeki tüm özellikleri gördükten sonra ücretli olmasını asla yadırgamamışlardır. Çünkü sistem bünyesinde barındırdığı özel haber uygulamaları ile de müşterilerinin beğenisini kazanmıştır.

Bu sistemin Google News sisteminden farkını paralı haber bültenlerini de yayınlaması olduğunu söylemiştik. Ancak başka bir özelliği daha var ki, birçok kullanıcı bu özelliğinden ötürü bu uygulamanın ücretini ödemekte hiçbir beis görmemektedir. Sistem dijital dergi uygulamasını da içine alacak şekilde, günlük veya aylık çıkan tüm dergilerin kullanıcılar tarafından okunmasını da sağlamaktadır. Google News sisteminde bilindiği üzere e-dergi uygulaması bulunmamaktadır. Ancak Apple, kendi haber sisteminde Dünya üzerindeki yayınlanan hemen hemen tüm dergilerin elektronik sürümlerini bu haber sistemi üzerinde kullanıcıların hizmetine sunmaktadır. Bunun için de kullanıcılardan ekstra ücret almamaktadır. Bu özelliği sebebiyle birçok işadamı ve güncel haber takipçisinin bu haber yazılımını kullanmaya başladığı da gelen bilgiler arasında. Kısacası Apple News + uygulaması, Google News servisini yerinden oynatacak hatta tahtını zorlayacak bir şekilde 2019 yılında piyasaya girmiş bulunmaktadır. Bilindiği üzere Google Play Store üzerinden dağıtılan Google News en çok indirilen haber uygulaması olmasına rağmen, bu durumu değiştirecek mi hep birlikte göreceğiz. Tabii olarak piyasadaki rekabet kızışacak ve Google servisleri de mutlaka yeniliklere başvuracaktır. Bu durumda piyasadaki haber sitelerinin kapışmalarını oldukça fazla etkileyecektir. Bilinen şu ki Apple haber konusunda, Google tekelini kırmaya oldukça kararlı ve niyetli görünüyor. Google’ın artık rahat olmayacağı da kesin gibi.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı