Teknoloji

Apple Store’daki Uygulamalarla Onlarca Kişi Dolandırıldı

Mobil uygulamalara ilişkin istatistiksel verileri kamuoyuyla paylaşan Sensor Tower adlı site, Apple Store üzerinden bazı uygulamalar aracılığıyla kullanıcıların dolandırıldığını duyurdu.

Günümüzde pek çok uygulamaya ulaşmak için kişisel bilgilerimizi veya banka bilgilerimizi vermemiz gerekiyor. Bu uygulamaların arasında işini hakkıyla yapan ve verilen kişisel bilgi ve banka bilgilerini muhafaza eden uygulamalar olsa da kötü niyetli olarak Apple Store’da paylaşılan ve dolandırma amaçlı kullanılan uygulamalarda mevcut. Bu sebeple indirdiğimiz herhangi bir uygulamada banka bilgilerimizi paylaşmadan önce uygulamanın güvenilirliğini araştırmamız gerekiyor.

Bu tip uygulamalarda temelde her ne kadar kullanıcıyı aldatmak olsa da yapılan araştırmalar dolandırılma vakalarının genellikle kullanıcı hatasıba bağlı olarak ortaya çıktığını gösteriyor. Dolandırılma amaçlı olarak Apple Store’da paylaşılan uygulamaların genellikle, fal bakma, astroloji, fotoğraf düzenleme ve filtre uygulamaları olduğunu görüyoruz.

2019 yılına dair açıklanan verilere göre Apple Store üzerinden 3.6 milyon kişinin dolandırıldığını görüyoruz. İngiliz güvenlik şirketi Sophos’un açıkladığı bu verilere göre belirli uygulamaları indiren kullanıcıların bir kısmı bir ürün veya hizmet satın almadığı halde beklemedikleri bu ücretleri ödemek zorunda kaldılar.

İnsanlar Nasıl Dolandırılıyor?

Fleeceware olarak adlandırılan ve kullanıcıları dolandıran bu uygulamalar, Apple Store’un ücretli uygulamalar için kullanıcılara sağladığı deneme süresi uygulamasından faydalanıyor ve deneme süresinin bitmesinin hemen ardından kullanıcıların kartlarından para çekmeye başlıyor.  Kullanıcının hesabından para çekilmesi için ise genelde uzun ve okunmayan ve uygulamaya girişte kullanıcıların onaylaması istenen “kullanıcı sözleşmelerinden” faydalanıyorlar. Böylece uygulamayı kullanan kişiler farkında olmadan kartlarından para çekilmesine onay vermiş oluyor. Böylece hesaplar üzerinden çekilen paralara yasal bir kimlik kazandırılmaya çalışılıyor.

Sensor Tower şirketinin elde ettiği bilgilere göre dolandırma yoluyla gelir elde eden bazı uygulamalar ise şunlar:

  • Selfie Art
  • Lucky Life
  • Palmistry Decoder
  • Aging Seer
  • Face Reader
  • Astro Time
  • QR Code Reader
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı