Teknoloji

Apple Tedarikçileri Satışlar İçin Endişeli!

Çin’de baş gösteren ve kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüs salgını pek çok firmayı da olumsuz etkiledi. Çin’de tüm işyerleri kapatılmıştı. Özellikle Apple için cihaz ve bileşen tedariği gerçekleştiren fabrikalar da bu duruma dahil edilmişti. Çin’de durum yavaş yavaş normale dönmeye başlıyor. Bazı fabrikalar açılmaya ve üretimler gerçekleştirmeye başladı. Ancak Apple tedarikçileri buna rağmen hala endişeli olduklarını dile getirdiler.

Yaşanan salgın pek ok kişinin eve kapanmasına ve ekonomik yönden sıkıntılar yaşamasına neden oldu. Yeni üretilecek olan Iphoneler ve eski modeller hakkında talebin nasıl ilerleyeceği ise henüz bilinmiyor. Şimdiden talepler azaldı ve bu durumun uzun bir süre daha devam etmesi bekleniyor. 5G Iphone üretimi için harekete geçilmiş ve yeni modellerin her zaman olduğu gibi Sonbahar başında tanıtılması bekleniyordu. Ancak durumlar değişti. Üst düzey bir yetkili tarafından yapılan açıklamaya göre Iphone’nin üretimlere yeniden başlamak için Eylül ayına kadar bekleyebileceği düşünülüyor. 2020 yılının ilk çeyreğinde yapılacak değerlendirmeler sonrasında Apple siparişlerinde de yüzde 10 oranında bir düşüş yaşanması beklentiler içerisinde yer alıyor.

Siparişlerde Ciddi Bir Düşüş Yaşanması Bekleniyor

Apple için tedarik ihtiyacını karşılayan büyük bir şirketin üst düzey yetkilileri ise bazı negatif açıklamalarda bulundu. Mart ayı sipariş oranlarının ciddi bir düşüş eğilimi gösterdiği ve geçtiğimiz yılın Mart ayı ile karşılaştırıldığı zaman düşüş oranının yüzde 18 oranında gerçekleşebileceği düşünülüyor. 5G Iphone modelleri planlandığı gibi yine üretilecek ancak bu süreçte üretim tarihi ertelenecek. Avrupa ve Amerika’dan gelecek taleplerde büyük sıkıntıların olabileceği ifade ediliyor.  

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı