Teknoloji

Apple ve Google Arasındaki COVID-19 İşbirliği Kullanıcılara Sunuldu

Koronavirüs salgınına karşı alınan önlemler neticesinde teknoloji devleri de boş durmuyor. Geçtiğimiz aylarda Google ve Apple arasında gerçekleştirilen iş birliği sonrasında salgına karşı yeni bir takip sistemi üzerinde çalışıldığı ifade edilmişti. Bu sistemin nasıl çalışacağı ve kullanılacağı daha önce iki teknoloji devi tarafından detaylı olarak açıklanmıştı. Bu süreçte virüs salgınının engellenmesi için kontrol sağlanacak bir uygulama geliştirildi. COVID-19 izleme sistemi adı verilen uygulama bugün itibariyle bir grup insanın kullanımına sunuldu.

Yeni kullanıma sunulan API geliştirici odaklı bir ürün olmakla birlikte Google Apple’ın temel amacının farklı olduğu ifade edilmişti. İki teknoloji devinin asıl amacının API ile birlikte sağlık kurumları için izleme odaklı bir sistemle birlikte bildirim uygulamaları geliştiricilerden geri bildirimler almak olarak ifade edilmişti.

Proje Sınırlı Kişinin Kullanımına Sunuldu

Proje üzerinde bir süredir çalışmalar devam ediyordu. Mayıs ayının ortasında ise projenin tamamlanması bekleniyordu. Bu süreçte iki teknoloji devi API’ın ilk versiyonunun kısa süre içerisinde yayınlanacağını açıklamıştı. Şimdilerde sınırlı kişiler için kullanıma sunuldu. Bu kişiler halk sağlığı otoriteleri adına çalışan seçkin bir geliştirici grup olarak tanımlanıyor.

Bu sürecin sınırlı kişilere ve özellikle geliştiricilere sunulmasının asıl amacı geri bildirimler toplamak ve süreci test etmek olarak açıklandı. Olumlu geri bildirimler sonucunda eksiksiz bir çalışma olduğunun tespit edilmesinin ardından daha önce de söylendiği gibi Mayıs ayının ortasında kullanıma sunulmuş olacak. Henüz net bir tarih paylaşılmadı.  

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı