Teknoloji

Apple ve Google, Koronavirüse Karşı Güçlerini Birleştirdi

ABD’li teknoloji devleri Apple ve Google, Koronavirüs takip sistemi geliştirmek için kolları sıvadı. Buna göre her iki şirketten mühendislerin kuracağı ortak bir ekip Android ve iPhone telefonların yardımıyla COVID-19’un yayılma hızını takip edecek teknolojiyi geliştirecekler. Kurulacak sistem sayesinde virüse yakalanan bir kişinin temas ettiği diğer kişiler tespit edilecek, bu veriler hükümetler ve sağlık kuruluşlarıyla paylaşılacak. Tabii bu noktada gizlilik ve güvenlikle alakalı bazı endişeler de yok değil. 

Apple ve Google, Koronavirüse Karşı Güçlerini Birleştirdi

Halen daha devam eden salgının nasıl yayıldığını takip etmek çok zor. Her ne kadar virüsün ilk kez Çin’de ortaya çıktığı biliniyor olsa da tüm dünyaya nasıl bulaştığı konusunda hiç kimsenin fikri yok. 

48 saat boyunca belirti göstermiyor

Koronavirüsle enfekte olan hastaların ilk 48 saat boyunca hiçbir belirti göstermediği düşünülüyor. Dahası, COVID-19’la temas edenlerin belirli bir kısmı da asemptomatik, yani hiçbir şekilde belirti göstermeden virüsü taşıyor. Hal böyle olunca virüsün takibi ve yayılmasını engelleme girişimleri akim kalabiliyor.

Akıllı telefonlar takip amaçlı kullanılacak

Bu duruma karşı çözüm üretmek üzere bir araya gelen Apple ve Google, insanların akıllı telefonlarına yüklenebilecek uygulamalar yardımıyla virüsün yayılımını takip etmek isteyen hükümetler için çeşitli API’ler geliştirecek. Normalde mobil uygulama geliştiricileri salgının takibini sağlayacak programlar hazırlıyorlar, ancak iki dev daha çok işletim sistemleri odaklı araçlar geliştirecek ve bunu yazılımcıların kullanımına açacak.

Apple ve Google, Koronavirüse Karşı Güçlerini Birleştirdi

iOS ve Android arasında köprü kuruluyor

App Store ve Google Play Store’da yayınlanacak olan uygulamalar, iki şirket tarafından geliştirilen API’ler kullanıldığı müddetçe platformlar arası iletişim sağlayabilecek. Böylece bir kişiye virüs bulaştığı sonradan öğrenildiğinde, bu kişinin kullandığı telefonun sinyal aldığı diğer telefon sahiplerine de ulaşılabilecek. Akabinde enfekte olması muhtemel kullanıcıların hızlıca karantinaya alınması sağlanacak.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı