Teknoloji

Apple ve Google’ın Geliştirdiği COVID-19 Uygulaması API, Sınırlı Kullanıma Sunuldu

Bugün elde edilen bilgilere göre Apple ve Google’ın ortak iş birliğiyle geliştirdiği COVID-19 izleme sistemi API, geliştirici grubu için kullanıma sunuldu.

Korona virüsün giderek yayıldığı ve gerek ulusal gerekse küresel yönden büyük bir tehlike haline geldiği dünyamızda ülkeler önlem alabilmek için pek çok farklı yola başvurmakta. Bu kapsamda devletlere düşen en büyük görev ise vatandaşların takibi. Ancak her bir bireyin tek tek kontrol edilmesi oldukça zorlu bir görev. Tam bu noktada ise devletler teknolojiye başvurmuş durumdalar.

Apple ve Google da COVID-19’la mücadelede devletlerin aldığı önlemlere katkı sağlayabilmek için API ismini verdikleri uygulamayı geliştirdiler. İnsanların çeşitli bilgilerini alarak onların her durumunu izleme esasına dayanan bu uygulama özellikle sağlık kurumları için geliştirildi.

Korona virüs salgını sürecinin belirli bir noktaya ulaşmasından sonra geliştirilmeye başlanan API’nin ilk kısmının Mayıs ayında yayınlanması planlanıyordu. Ancak Apple ve Google’ın yoğun çalışması sonucu henüz Mayıs ayına gelinmeden programın ilk kısmı denenmek ve açıklarını gidermek amacıyla seçkin geliştiriciler için kullanıma sunuldu. Uygulamanın sadece geliştiricilere sunulmasındaki amaç geri bildirimler almak ve test yapmak.

API, Hayat Eve Sığar Uygulamasına Entegre Edilebilir

Google ve Apple’ın COVID-19 izleme sistemi API ile ilgili yaptığı çalışmalar devletimiz nezdinde de yakından takip ediliyor. Sağlık Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgilere göre API tüm ülkeler için kullanıma sunulması durumunda sistemin Hayat Eve Sığar uygulamasına entegre edilmesi planlanıyor.Teknoloji alanında birbirine rakip iki büyük firma olan Apple ve Google’ın böyle bir çalışma yapması gerçekten de takdir edilmesi gereken bir durum. Ancak böyle bir çalışmanın belki de çok daha önceden yapılması gerekiyordu.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı