Teknoloji

Apple ve Google’ın Tarafından Geliştirilen API Ülkemizde Kullanılacak Mı?

Geçen yılın 2019 yılından beri hayatımıza giren ve sağlık, ekonomi ve sosyal alanlar başta olmak üzere her alanda bizi etkileyen korona virüs kısa bir süre içerisinde tüm dünyaya yayıldı. Vaka sayıları ulusal ve uluslararası alanda her geçen gün artmakta ve henüz virüsü yüzde yüz yok ettiği ispatlanan ne bir aşı ne de ilaç piyasaya sürülemedi.

Ülkelerin vatandaşlarını korona virüsten korumak için ellerindeki en büyük silah ise teması olabildiğince azaltıp insanların sosyal mesafeyi korumasını sağlamak. Bunun için devletler tarafından pek çok önlem alınmakta. Bazı devletler ise bu önlemlerin yanı sıra teknolojiden de faydalanmakta ve bunun yararını da fazlasıyla görmekte.

Korona virüsle mücadele noktasında şu ana kadar en çok öne çıkan ülkelere Çin, Singapur ve Güney Kore oldu. Bu ülkelerin ortak noktası ise pandemi süreci boyunca başta akıllı telefon uygulamaları olmak üzere her türlü teknolojik imkandan yararlanmış olması.

Örneğin Çin’de salgın büyük oranda kontrol altına alınmış durumda. Ancak tehdit hala devam ediyor. Bunun farkından olan Çin hükümeti Tencent, WeChat ve Alipay gibi uygulamalar üzerinden insanların hareketlerini takip ederek virüsün daha fazla yayılmasını önüne geçiyor. Çinli vatandaşlar gittikleri her yerde uygulamalarda yer alan kare kodlarını okutmaları yoluyla bu uygulamaları kullanıyor. Böylece insanların temel sağlık durumları, elde edilen çeşitli sosyal değişkenler sayesinde değerlendirilip kişinin durumuna göre bir renk kodu atanıyor.

Güney Kore’de ise sağlanan izinler sayesinde akıllı telefonun konum verilerinden, sosyal medya paylaşımlarından ve kredi kartı işlemlerinden faydalanılarak kişilerin durumları değerlendiriliyor.

Korona Virüse Karşı Apple ve Google Tarafından Yürütülen Ortak Çalışma Ülkemizde de Kullanılacak.

Korona virüsle mücadele kapsamında Apple ve Google ortak bir uygulama geliştiriyor. COVID-19 temas bildirimi özelliği olacak olan bu uygulama devletlerin korona virüsün önüne geçebilmesi için oldukça büyük bir fırsat gibi duruyor. Keza Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklama bu uygulamanın Hayat Eve Sığar uygulamasına entegre edilebileceği yönünde.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı