Teknoloji

Apple Watch Bu Yıl Tam 5 Yaşına Bastı

ABD’li teknoloji devi Apple tarafından geliştirilen akıllı saat modeli Apple Watch tanıtılalı 5 sene oldu. Yenilik, değişim ve büyümeyi temsil eden en önemli sembollerin başında gelen Apple Watch kendinden sonra çıkan akıllı saatler için de bir mihenk taşı oluşturdu. Oysa çok değil, bundan 6 sene kadar önce Apple Watch sadece söylentiden ibaretti.

Fitbit’in en büyük rakibiydi

Bundan 5 sene önce Fitbit gibi giyilebilir akıllı cihazlar her geçen gün popüler hale geliyordu. Yakılan kalori miktarını sayan, nabız ölçen ve atılan adımları minik ekranında gösteren bu modelin en büyük rakibi ise kısa süre sonra boy gösterdi.

2014 yılının Eylül ayında Apple CEO’su Tim Cook, iPhone 6 ile birlikte Apple’ın akıllı saat pazarına gireceğini resmen açıkladı. Ancak o dönem saatin konsept tasarımı tanıtılmadı. Steve Jobs ölmeden hemen önce Apple’ın çıkaracağı akıllı saat modeli üzerine fikir alışverişi yapıldığına dair haberler de gün yüzüne çıkmıştı. Ancak Tim Cook’un Apple’ın başına geçmesiyle birlikte Jony Ive, Apple Watch’ın tasarımında bizzat rol aldığını kamuoyuyla paylaşacaktı.

Apple’ın Jobs’tan sonraki ilk ürünü

Bu arada Apple Watch, Cook’un CEO’luk koltuğuna otururken tanıttığı ilk teknolojik alet değil. Ancak Jobs’un ölümünden sonra Apple’ın kendi piyasaya sürdüğü ilk model olması hasebiyle ayrı bir yere sahip. 

Teknik özelliklerine baktığımız zaman Apple Watch’ın diğer çoğu akıllı saatle benzer işleve sahip olduğunu görüyoruz. Kalori ve adım saymanın yanı sıra uyku takibi de sağlayan saati diğerlerinden farklı kılan özelliği, diğer Apple uygulamalarıyla senkronize çalışıyor olmasıydı. iMessage ve Siri gibi mesela. Dahası, kullanıcılar Apple Pay ile telefonlarını veya kredi kartlarını çıkarmadan ödeme yapabiliyorlardı. 

Apple Watch o kadar çok sevildi ki çıktığı ilk sene tüm dünya genelinde 36 milyon adet satmayı başardı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı