Teknoloji

Apple Watch, Hastanede Çekilen EKG’nin tespit edemediği sorunu buldu!

Bileklikler  ve akıllı saatlerin hareket takibi yanı sıra insanın sağlık durumunun yakından izlenmesi konusunda da önemli bir işleve sahip oldu.Kullanıcıların, giyilebilir ürünler sayesinde kandaki oksijen seviyelerini ve kalp atış hızlarını ölçebiliyor, hatta EKG bile çekebilmek mümkün oldu.

Akıllı saatlerin yeni gelişmiş özelliklerinin insan hayatı üstündeki yeni yeni olumlu etkisini gösteren olaylara bir yenisi daha eklenmiş oldu. Bu olayın belirgin merkezi haline gelen giyilebilir ürün ise Apple Watch oldu.

Almanya’da Mainz şehrinde yaşayan 80 yaşlarındaki bir bayan hasta, göğüs ağrıları ve kalp ritmindeki düzensizlik sebebiyle şehirdeki Üniversite Sağlık Merkezi’ne acil bir şekilde getirildi.

Burada çekilmiş olan 12 kanallı EKG’de iskemi veya kalbe kan pompalanmasında yetersizliğin tespiti gibi bir duruma rastlanmadı.

Fakat kadında Apple Watch’unun kaydettiği EKG verilerini inceleyen doktorlar teşhislerini yeniledi ve ölüme yol açabilecek olan bir kalp sorunu için tedaviye başladı.

Kısaca bahsetmek gerekirse Apple Watch’un varlığı ile, yetersiz bir teşhis sebebiyle yaşanabilecek acı bir olay genel anlamda engellenmiş oldu.

Bu durum, Apple Watch’ın sağlık özelliklerinin insan hayatını kurtarıcılığını somut şekilde gösteren örneklerin arasında yerini almış oldu.

Arada bir kalp atış hızını ekranda görmesi çok basit olan bir bileşenle bile kullanıcılarını ve doktorlarını fark edemeyen bir sağlık problemi gibi konuda uyarmak için yeterli olmaktadır.

Apple Watch’ta da bulunan düşüş tespiti  ve EKG çekme gibi özellikler de söz konusu teknoloji arasında öne çıkmaktadır.

Her ne olursa olsun, Apple Watch sahibi olan kullanıcıların saatlerindeki yeni olan EKG teknolojisinin hastanelerdeki cihazlardan daha gelişmiş olduğunu düşünmemesi gerekmektedir. Bu durumda, akıllı ve giyilebilir ve saat ürünlerin yeri geldiğinde hem profesyonel araçları ve hem de doktor teşhislerini destekleyebileceğinin bir örneği olarak değerlendirilebilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı