Editörün SeçimiTeknoloji

Apple Watch İlk Kez Özel Sağlık Sigortası Kapsamına Giriyor

Hafif, kullanışlı belki de şık olduğu için giyilebilir teknolojinin önem kazandığı bir dönemde yaşamaktayız. Bu teknolojinin öncülerinden olan Apple Watch kalp atışı hesaplama, adım sayma, düşüş saptama (ve bu sayede yardım çağırma) vs. gibi özellikleriyle giyilebilir teknolojinin sağlıklı olma özelliğini de taşımakta.  

18 Ekim’de satışa çıkacak olan Apple Watch Series 5 beraberinde sağlık sigortası haberini de getirdi.

Apple Watch Series 5 nedir?

10 Eylül 2019’da Steve Jobs Theater’da yapılan Apple Özel Etkinliğinde, Apple Watch tanıtıldığı sırada bu saat sayesinde hayatı kurtulan ya da kolaylaşan insanların Apple’a ilettikleri teşekkür mesajlarına yer verildi.

Bireylere sağladığı bu gibi yararlar dışında Apple’ın toplum için yaptığı sağlık araştırmalarından da bu etkinlikte bahsetti. Apple İşitme Çalışmaları ile çevredeki ses seviyesini belirleyip işitme duyunuza zarar verecek düzeye geldiğinde sizi uyarabiliyor, Apple Kadın Sağlığı Çalışmaları sayesinde osteoporoz ve kısırlık gibi belirtiler menstrual döngü takip edilerek anlaşılabiliyor, Apple Kalp ve Hareket Çalışması ile kalp atışınız hesaplanıyor ve yolunda gitmeyen bir şey olduğunda saatiniz size haber veriyor.

Bu özellikleri sayesinde Apple’ın bir takım sigorta şirketleri tarafından sevildiğini biliyorduk. Hatta ocak ayındaki bir rapor sağlık sigortası planı sağlayan şirketlerin sigorta kapsamında Apple Watch ücretini düşürmek için toplantılar yaptığını duyurmuştu. CNBC haberine göre Devoted Health’in Apple Watch için indirim sağlayan ilk özel sağlık sigortası şirketi olduğunu öğrendik.

Devoted Health, birinci sınıf teknolojiyle hizmet etmeyi hedefleyen bir start-up şirketidir. Şirket “Dersler, programlar ve Apple Watch gibi giyilebilir donanımlar için Sağlık Bütçesi” adı altında yılda 150$ masrafı karşılayabileceğini duyurdu. Apple Watch 3’ün 199$ ve sonraki ürünlerin 349$ ve daha fazlasına mal olduğunu düşünürsek hiç de fena bir yardım sayılmaz.

Sağlık Bütçesi Devoted Health’in müşterilerine her yıl verdiği ödemelerin yalnızca bir kısmını kapsamakta. Şirket sözcüsü Kenneth Baer bir açıklamasında:

“Apple’la işbirliği yapacak olan ve üyelerine Devoted Health Sağlık Bütçesi ile Apple Watch alabilme şansı sağlayan ilk sağlık sigortası şirketi olduğumuz için heyecanlıyız. Şirketimizin esas amacı inovatif teknolojilerle sağlık hizmetinin kalitesini artırmaktır.” dedi.

Özellikle Amerika gibi sağlık hizmetlerinin pahalı olduğu ülkelerde doktora gitmek yerine, biraz abartarak, bilekte taşınabilir doktor hizmeti almak daha mantıklı gibi görünüyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı