Teknoloji

Apple Watch Seri 4 vs. Seri 5: Bir Üst Modele Geçmeli Misiniz?

Apple Watch Series 5 piyasaya çıkalı henüz 2 haftadan biraz fazla oldu. Yeni model, ekranın hep açık kalması gibi kayda değer yenilikler getirse de Apple Watch Series 4 kullanıcılarının aklındaki soru şu: Bir üst modele geçmeye değer mi? Seri 4 ve Seri 5’i sizler için karşılaştırdık.

Apple Watch Seri 4 vs Apple Watch Seri 5

Apple Watch’ın Seri 4 ve Seri 5 modelleri arasındaki farklar, birkaç önemli bölüme ayrılıyor. Bunlardan ilki yeni olan Always-on display (Saat ekranının her zaman açık kalması), gömülü pusula, pil ömrü ve yeni seramik ve titanyum materyal opsiyonları.

Always-on display

Saat ekranının her zaman açık kalması olarak adlandırılan always-on display Apple Watch Seri 5’in öne çıkartılan en önemli özelliği olarak lanse ediliyor. Birçok saat kullanıcısı tarafından geçtiğimiz yıllardan bu yana en çok dile getirilen isteklerin başında bu özellik geliyordu. Bu yeni özellik ile artık saate bakmak için ekrana dokunmak ya da bileğinizi yukarı kaldırmak zorunda kalmayacaksınız.

Apple, kullanıcılarının always-on display özelliğinden daha fazla yararlanabilmesi için birçok ilk parti saat arayüzlerini bu özellik için en iyi hale getirdi. Bu şu anlama geliyor, ekran soluk (stand by) olduğunda bile hâlâ saat ekranınızdan saati ve belli bölümleri görebileceksiniz. Bileğinizi kaldırdığınızda ya da ekrana dokunduğunuzda ise saat tam parlaklığa geliyor. Aynı always-on display özelliği, Apple Watch Seri 5’te yer alan Egzersiz uygulamasını da kapsıyor. Bu özellik size egzersiz sırasında bileğinizi kaldırmadan ya da ekrana pıt pıt dokunmak zorunda kalmadan yaktığınız kalorileri ve diğer dataları görme imkanı sağlıyor.

Pusula

Apple Watch Seri 5 içerisinde bir pusula olan ve dolayısıyla Pusula uygulamasına da sahip olan ilk ve tek model. Yeni Pusula uygulaması ise eğiminizi, yüksekliğinizi, enlem ve boylamınızı gösteriyor.  Ayrıca belirli saat arayüzlerine bu Pusula komplikasyonlarını da ekleyebiliyorsunuz. Saat içerisinde bir pusula olmasının -şimdilik- en büyük yararı ise Apple Haritalar’ı kullanırken getireceği kolaylık olacaktır. Uygulama size hangi yöne döndüğünüzü hızlıca gösteriyor, bu da haritaları kullanırken karşılaşılan en büyük zorluklardan biri olarak kullanı sorunlarından biriydi.

Eğer yürüyüş, tırmanış, bisiklet gezileri gibi outdoor aktivitelerini seven aktif birisiyseniz yeni pusula özelliği sizler için çok kullanışlı olacak.

Yeni Malzemeler

Apple Watch Seri 5 ile 4 arasında aslında çok da dış görünüş farklı bulunmuyor. Ancak bu seçtiğiniz materyale bağlı olarak değişkenlik gösteriyor.

Yeni Seri 5 alüminyum, paslanmaz çelik, titanyum ve sermaik malzeme seçenekleriyle geliyor.

Apple seramik çeşidini Seri 2 ile duyurmuş ve Seri 3’e de bu seçeneği getirmiş olsa da Seri 4’te paslanmaz çeliği en yüksek kalite olarak öne çıkarmıştı.

Seramik ise şimdi yepyeni titanyum seçeneğiyle birlikte Seri 5 ile geri döndü. Yeni titanyum seçeneği ise hafifliği ile diğerlerinden ayrılıyor. Seramik modelinden 5, paslanmaz çelikten ise 6 gram daha hafif.

Alüminyum ve paslanmaz çelik versiyonları Seri 5’te, Seri 4’e göre bir değişiklik göstermese de eğer tarza ve yüksek kalite bir görünüşe önem veriyorsanız Seri 5’te Apple sizlere seramik ve titanyum seçeneklerini sunuyor.

Pil Ömrü

Peki yeni modelde pil ömrü nasıl? Apple’ın belirttiğine göre Seri 5’te size tek şarjda 18 saat pil ömrü sunulmuş. Seri 4’te de aynı süre verilmesine rağmen Seri 5’in pil ömrüne ilişkin bazı erken sorunlarla karşılaştığı söyleniyor.

Apple Watch Seri 4’ün 18 saatten daha fazla pil ömrü sağladığı bilinen ortak bir gerçek. Nasıl kullandığınıza bağlı olarak 18 saatten fazla dayanabiliyor, örneğin o gün içerisinde egzersiz yapmadıysanız çok büyük olasılıkla saatiniz 18 saatten fazla dayanacaktır. Ancak always-on display özelliği ile bu Seri 5’te çok da mümkün olmayacak.

Seri 5’in vaat edilen pil ömrünün gerisinde kaldığı, bazı kullanıcıların ise 12 saatlik bir periyottan sonra pilin bittiği söylense de bunun bir yazılımla düzeltilip düzeltilmeyeceği henüz bilinmiyor. Ancak söylenenlere göre watchOS 6.1 bu problemi çözmüş.

Eğer bir model değişikliğine gidecekseniz pil ömrünün büyük bir soru işareti olarak iyi değerlendirilmesi doğru olacaktır.

Dahası

Yeni özellikler ve malzeme farklarından başka Seri 5, Seri 4’e göre çok büyük ölçüde değiştirilmemiş. Aynı işlemciyi kullanmalarına rağmen Seri 5 iki katı depolama alanına sahip.

Ayrıca Apple Watch Seri 5, Uluslararası telefon görüşmesi yapabilmenizi sağlıyor. Bu özellik Seri 4’te ise bulunmamakta.

Uluslararası acil aramalar. Artık dünyanın her yerinde bir acil arama gerçekleştirebileceksiniz. Hücresel bağlantısı olan bir Apple Watch Seri 5 ile istediğiniz yardıma ulaşabilirsiniz. Bu özellik iPhone’unuz yanınızda değilken bile kullanılabilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı