Teknoloji

Apple Watch’tan Yeni Bir Kurtarma Operasyonu!

Daha önce çeşitli kurtarma operasyonları ile gündeme gelen Apple akıllı saatleri Watch, bu sefer de iki kanocunun durumunu bildirerek onları kurtardı. Acil durum SOS özelliği sayesinde pek çok kişi için yardım çağrısı yapan bu saatler, acil servis ekiplerine bilgi vererek kişileri kurtarma özelliği sunuyor!

Apple tarafından üretilen Apple Watch 2014 senesinde piyasaya sürülmüştü. Giyilebilen teknolojiler olarak karşımıza çıkan bu teknolojiler, günümüze kadar çeşitli yenilikler ile gelmeye devam ediyor.

Cihazın üzerinde düşme algılama gibi bazı özellikler bulunuyor. Apple Watch bu konuda gerektiği durumlarda kullanıcıya çeşitli titreşimler göndererek cevap almak istiyor. Lakin kullanıcıdan bir cevap gelmezse direkt olarak acil durum servislerine bilgi veriyor. Bu olayda ise bu özellik tekrar gündeme geldi!

Kanocuları boğulmaktan kurtardı!

Porto Riko üzerinde bulunan Ocean Park Beach kanolarını kullanan iki kişi, havanın kötü gitmesi ile istemsizce bir ortama girdi. Bir süre bu koşulların iyileşmesini beklediler ve koşullarla cebelleştiler. Sonra iki kişinin bindiği kano batmaya başladı.

Batma durumundan sonra saatlerce yüzecekleri düşünülen bu iki kişi için, yüzmek bir yerden sonra onları yoracaktı ve belki de boğulmalarına neden olacaktı. Çünkü can yeleği yoktu üzerlerinde.

Bu tarz bir senaryo hiç yaşanmadı. Çünkü kullanıcılardan birinin elinde bulunan Apple Watch, acil durum özelliğini kullanarak çevredeki sahil güvenlik ve yerel polise haber verdi. Bu sayede hızlı bir şekilde görevliler gelerek kanocunun yerini tespit etti.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı