Teknoloji

Apple Watch’un 5. Yılına Özel Paylaşımlar Yapıldı

Dünyanın en iyi akıllı saat üreticilerinden biri olan Apple, Apple Watch’un 5.yılı kutlamalarına yönelik paylaşımlarda bulundu.

Apple Watch sayesinde son 5 yıllık satışlarını her gün katlayan Apple’ın bu başarı öyküsünün ardında çok önemli bir hikaye var. Apple Watch’un ilk geliştirici ekibinde yer alan Imran Chaudhri 5. Yıl kutlaması kapsamında ürünün hikayesini anlattı.

İmran Chaudri’nin yaptığı Twitter paylaşımında ürünün ilk geliştirilme aşamasında farklı tasarlandığını görüyoruz.  Apple Watch’un ilk aşamada yuvarlak olarak tasarlandığını söyleyen Imran Chaudhri daha sonradan Apple Watch’un şimdiki hali olan dikdörtgen görünüme kavuştuğunu belirtiyor. Apple Watch’un imza tasarımı haline gelen dikdörtgen tasarım hala Apple tarafından kullanılmakta.

İmran Chaudri’nin yaptığı diğer paylaşımda ise çok ilginç bir detayı görüyoruz. Bu detayda belirtildiğine göre Apple Watch modelinin Digital Touch özelliğine ilk tasarım aşamasında E.T isminin verildiği söyleniyor. Elektronic Touch kelimelerinin kısaltılmışı olan bu isim teknolojinin dizi ve filmlerden ilham aldığını ortaya koyuyor.

Twitter paylaşımlarının devamında yine tasarım detaylarına vurgu yapan İmran Chaudri 6. nesil iPod nano’nun tasarımından ilham alındığını belirtiyor.  Steve Jobs’un hiçbir zamanda göremediği bir tasarımda bileklik kayışı haline getirilmiş bir tasarım görüyoruz.

Kayışların asıl ilham alındığı yer ise uzaydan geliyor. Yapılan paylaşımda saatlerin kayışı tasarlanırken Apollo astronotlarının taktığı Velcro Speedmaster saatlerinden esinlenildiği belirtiliyor. Apple Watch saat kayışlarında görmeye alışkın olduğumuz “loop” tasarımının da astronotların taktığı saatten geldiğini görüyoruz.Imran Chaudri paylaşımının son kısmında ise çok ilginç bir detay veriyor. Buna göre saatin solar kadranı geliştirilirken Ramazan ayında güneşin konumunun kolayca saptanabilmesi için tasarlandığını söylüyor. Sadece Müslümanlar için değil tüm insanlık için güneşin yönünün kolay belirlenebilmesi için böyle bir tasarıma imza atıldığının altını çizen İmran Chaudri paylaşımlarına nokta koyuyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı