MobilTeknoloji

Apple Yeni iPhone 12 Modelini En Erken Ekim’de Tanıtabilecek

Şu son birkaç haftadır Apple’ın çıkışı merakla beklenen iPhone 12 modelini 2020 yılı içerisinde tanıtacağına dair haberler gündemden eksik olmuyordu. Ancak görünen o ki iPhone 12 seneye yetişmeyebilir. Hatta en son The Wall Street Journal’de yayınlanan bir haberde Apple’ın yeni iPhone üretimini 1 ay kadar erteleyebileceği bilgisi de yer aldı.

Koronavirüs üretim sürecini olumsuz etkiledi

Bu da normal şartlar altında Eylül ayında çıkması beklenen yeni iPhone modellerinin en erken Ekim ayına erteleneceği anlamına geliyor. Üstelik bu iddia, daha önceden gündeme gelen benzer bir haberle de örtüşüyor. Gerçi sızdırılan bir rapora dayandırılan bu haberde üretimin Ekim yerine Kasım’a erteleneceği bilgisi vardı. Fakat bu üretimin şu veya bu şekilde gecikmek zorunda kalacağı gerçeğini değiştirmiyor.

ABD’li teknoloji devi Apple’ın iPhone 12’nin çıkışını bir ay ertelemesinin sebebini tahmin etmek ise güç değil. Koronavirüs salgını nedeniyle küresel ekonomide yaşanan küçülme, işsizlik oranının artması, insanların eldeki telefonla yetinip daha tutumlu hale gelmeye başlaması gibi etkenlerle birlikte fabrikaların kapatılması sonucu tedarik zincirinin aksaması da bu kararda önemli rol oynamış.

Çin’de birçok fabrika hala kapalı

Örnek vermek gerekirse COVID-19’un başlangıç noktası Çin, salgının tespit edildiği ilk günlerde fabrikaları tamamen kapattı. Virüsün yayılmasını engellemek için seyahat yasakları getirildi. Denilene göre bu seyahat engellemeleri yüzünden Apple mühendisleri 5G gibi teknolojileri yerinde test edememişler.

Her ne kadar virüsün yayılma hızı azalmış olsa da, halen daha ülke genelindeki birçok fabrika kapalı. Açık olanlar da üretim kapasitesini düşürmek zorunda kalmışlar.

Ancak bu durumu çok dert etmeye gerek yok, çünkü Apple ilk kez bir iPhone’un çıkışını ertelemiyor. Mesela iPhone X, Kasım ayında tanıtılan ilk ve tek telefon olma özelliğine sahip. Keza iPhone XR da Ekim ayında ancak vitrine çıkabilmişti.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı