Teknoloji

Apple’da Bir Dönemin Sonu : Jony Ive Ayrılıyor

Apple’ı Apple yapan isim olarak bilinen Jony Ive, Apple’dan ayrılıyor. Bu ayrılık ile birlikte Apple’da bir dönemin sonuna geliniyor.

Apple Tasarımdan Sorumlu Başkan Yardımcısı Sir Jony Ive, Apple’dan ayrılacağını duyurdu. Apple’ın sitesi üzerinden yapılan açıklamada, Jony Ive 2019 yılı sonu itibariyle Apple’dan ayrılacak. 

Yapılan açıklamada Ive’ın gelecek planlaması gerekçesiyle bu kararı aldığı aktarılıyor ve kendi şirketini kuracağı belirtiliyor. Ive kendi şirketinde kendi projeleriyle uğraşırken Apple’da Ive’ın en büyük müşterilerinden birisi olmaya devam edecek.

Jony Ive’ın Apple’dan ayrılığına dair açıklama yapan Apple CEO’su Tim Cook, “Jony Ive tasarım dünyasında önemli bir isim ve kendisi Apple’ın büyümesinde önemli bir role sahip. iMac’ten iPhone’a iPad’den Apple Park’a kadar uzanan dönemde Ive’ın tasarımlarını görüyoruz.” dedi. Tim Cook, Apple olarak Ive’ın yeteneklerinden faydalanmaya devam edeceklerini belirtti. 

Jony Ive’ın Apple’dan ayrılığıyla birlikte Apple’ın şirket organizasyonunda da önemli değişiklikler oldu. Yeni görev dağılımıyla birlikte Apple Endüstriyel Tasarımdan Sorumlu Başkan Yardımcısı Evans Hankey ve Apple İnsan Makine Arayüzü Bölümü Başkan Yardımcısı Alan Dye, Ive’ın ayrılışıyla birlikte Apple Operasyonlarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Jeff Williams’a bağlı çalışmalarına devam edecek. Jony Ive ayrılığı ile ilgili şu açıklamayı yaptı: “Yaklaşık 30 yıl ve sayısız projenin ardında Apple’da eşi ve benzeri olmayan bir tasarım ekibi, tasarım süreci ve kültürü oluşturmak için yaptığımız uzun çalışmalar adında gurur duyuyorum. Bugün bu ekip Apple tarihinin herhangi bir noktasında bulunan ekipten daha güçlü, daha canlı ve çok daha yetenekli” dedi. 

Jony Ive’ın Kuracağı Şirketin Adı Belli Oldu

Jony Ive Apple’dan ayrılmasının ardından farklı kaynaklardan alınan bilgilere göre LoveFrom isimli bir şirket kuracak. Ive kendi şirketinde tasarım dünyasının önemli isimlerinden olan Marc Newson ile birlikte çalışacak. 

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı