Teknoloji

Apple’dan Evde Koronavirüs Testi İmkanı!

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa süre içerisinde tüm dünyayı etkisi altına alan virüs salgının son durumu korku ve endişeye neden alıyor. Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak ilan edildikten sonra yayılmaya devam eden virüs hakkında bilimsel araştırmalar hala devam ediyor. Henüz hastalığın önüne geçecek ve salgını ortadan kaldıracak bir aşı ya da tedavi yöntemi bulunmuyor.

Salgının büyümesini engellemek ve insanların kontrol altına alınması için mümkün olduğunca fazla test yapmanın son derece faydalı olduğu düşünülüyor. Test sonucuna göre gizli pozitif olan hastaların da izolasyonu sağlanarak daha fazla insanla  temasa geçmesi ve böylece virüsün yayılması engelleniyor.

Apple Kendi Kendinize Evde Test Yapmanızı Sağlıyor!

apple koronavirüs

Teknoloji şirketi olan Apple bu süreçte harekete geçti. Kendi internet sitesi üzerinden yayınlamış olduğu bir testle birlikte insanların evde kendilerine test yapmalarını sağıyor. Sorduğu bazı sorularla birlikte şikayeti olan ancak durumun tam olarak farkında olmayan kişilerin durumun ciddiyetini fark etmelerini sağlıyor.

Test soruları içerisinde;

  • Son 2 hafta içerisinde koronavirüsü teşhisi bulunan biriyle iletişime geçtiniz mi?
  • Son dönemlerde yurt dışı seyahati yaptınız mı?
  • Bir sağlık kuruluşunda ya da bakım tesisinde çalışıyor musunuz?
  • Nefes zorluğu, baş ağrısı, göğüs ağrısı gibi şikayetleriniz var mı?
  • Yaşınız kaç?

Benzeri sorular soruluyor. Soruların yanıtlarına göre alınması gereken bazı önlemler ve yönlendirmeler yer alıyor. Bu durumda basit şekilde koronavirüs testi yaparak şüpheli durumlarda bir sağlık kuruluşuna başvurabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı