GündemTeknoloji

Apple’dan Koronavirüs Hareketlilik Raporu! İstanbul New York’dan Sonra Geliyor

Koronavirüs salgını tüm dünyayı kısa sürede etkisi altına aldı. Çin’de ortaya çıkan salgın bir süre sonra Avrupa ülkelerine yansıdı. Avrupa ülkelerinde etkisini göstermesinin ardından Amerika’da da vaka ve ölüm sayılarıyla salgının kontrol çıktığı bir kez daha gözler önüne serildi. Avrupa ülkelerinde en çok İtalya ve İspanya’da zor günlerin yaşandığı belirlendi.

Amerika’da ölüm ve vaka sayılarının kısa süre içerisinde rekor seviyeye ulaşması dikkat çekti. Bu noktada Amerika’da ölüm ve vaka sayıları açısından ön plana çıkan ilk şehir New York oldu. Hareketliliğin yüksek olduğu şehirde en çok ölüm sayısının açıklanması dikkatlerden kaçmadı.

New York’dan Sonra İstanbul Geliyor!

istanbul

Apple geliştirdiği bir teknoloji sonrasında şehirlerdeki hareketlilik oranlarını bir veri tablosu haline getirmeyi başardı. Bu süreçte salgının en aktif olduğu şehirler de belirlendi. Büyük şehirler arasında yapılan inceleme sonucunda hareketlilik durumları belirlendi. Rapora göre Türkiye’nin listede önemli bir yere sahip olduğu belirlendi. Tahmin edileceği gibi İstanbul listenin üst sıralarını süslüyor.

Virüs salgını öncesinde tüm ülkeler için hareketlilik oranı yüzde 100 olarak belirlendi. böylece şehirde hareketliliğin nasıl son bulduğu da belirlenmiş oldu. Apple tarafından hazırlanan bu verilerin Android kullanıcılarından bağımsız olduğu özellikle belirtildi.

İstanbul’da araştırmalar çerçevesinde araç trafiğinin yüzde 41.1 seviyelerine indiği, yaya trafiğinin ise yüzde 30.5 olarak belirlendiği açıklandı. Bu durumda hareketliliğin şehirde hala devam ettiği ve istenen kontrolün sağlanamadığı ortaya çıkıyor.  

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı