Teknoloji

Apple’ı iTunes Müşterilerinin Dinleme Verilerini Satmakla Suçluyor

Apple, kullanıcı gizliliğinin güçlü bir savunucusu olsa da, yeni bir dava şirkete iTunes satın alma verilerini ifşa etmek ve satmakla suçluyor. Bloomberg, Apple’ın iTunes’un dinleme alışkanlıklarıyla ilgili bilgileri ifşa ettiğini ve sattığını iddia eden bir sınıf eylemiyle vurulduğunu bildirdi. 

Müşteriler Apple Şirketine Dava Açıyor

Davada, Rhode Island ve Michigan’dan müşteriler Apple’ı rızası olmadan müşterileri hakkında kişisel dinleme bilgileri satmakla suçluyorlar. Müşteriler, Apple’ın iddia ettiği uygulamalardan etkilenen, kendi eyaletlerinde yaşayan vatandaşların “yüz binlerce” unu temsil etmeyi umduklarını söylüyorlar.

iTunes Veriler

Dava, birinin üniversite eğitimi almış ve iTunes Store’dan country müziği satın alan kişilerin listesi gibi belirli gereksinimleri karşılayan bir iTunes müşterisi listesi satın alabileceğini iddia ediyor:

Müşteriler açıklamasına göre “Örneğin, herhangi bir kişi veya işletme, iTunes Store mobil uygulaması aracılığıyla Apple’dan ülke müziği alan 80.000 ABD dolarının üzerinde bir geliri olan, 70 yaşın üzerindeki evlenmemiş, kolej eğitimi görmüş kadınların adlarını ve adreslerini içeren bir liste kiralayabilir. “dedi. “Böyle bir liste, listelenen her bin müşteri için yaklaşık 136 $ karşılığında satılıyor.”

Mahkeme Devam Edecek

Dava, bilgileri açıklanan her Rhode Island iTunes müşterisi için 250 dolar, etkilenen her Michigan sakini için 5.000 dolar arıyor. Bu numaralar her eyaletin kendi gizlilik yasasına dayanmaktadır. Apple aleyhindeki dava Wheaton v Apple Inc’dir ve ABD Kuzey Kaliforniya Bölge Mahkemesinde devam edecektir.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı