Teknoloji

Apple’ın Açığını Bulan Gence 75 Bin Dolar Ödül Verildi

Bir siber güvenlik uzmanı olan Ryan Pickren yaptığı araştırmalar sonucunda Apple’ın pek çok açığını buldu. Bunlardan en önemlisi ise hackerların istediği zaman Apple kameralarına erişebilmelerini sağlayan açıktı.

Araştırmalarını özellikle Apple’ın tarayıcı uygulaması Safari üzerine yoğunlaştıran Ryan Pickren, toplamda 7 adet güvenlik açığı buldu. Bunlardan ikisi özel hayatın gizliliğinin de ihlal edilmesine sebep olabilecek Apple cihazlarının kameralarına erişim sağlayabilecek açıklardı. Bug Bounty programı aracılığı ile açıklara ulaşan Ryan Pickren’a Apple şirketi ödül programından 75 bin dolarlık bir ödül verdi.

Pickren’in yaptığı açıklamaya göre Apple’ın güvenlik açıkları sebebiyle Safari uygulaması normalde kötü niyetli olarak saptadığı siteleri güvenli olarak algılıyor. Böylelikle Javascript aracılığıyla geliştirilen bir kod ile Apple cihazına saldırı gerçekleştirilebiliyor.

Pickren, yaptığı araştırmalar sonucu elde ettiği bütün güvenlik açıklarını Apple’a iletti. Apple Ocak ayındaki İOS güncellemesiyle birlikte Safari’deki üç güvenlik açığının giderildiğini duyurdu. Mart ayında yaptığı güncelleme de ise Safari’ye dair bütün açıkların kapatıldığını kullanıcıları ile paylaştı.

Ryan Pickren, güvenlik açığı ile ilgili detayını kendi adını taşıyan internet sitesinde detaylı bir şekilde anlattı. Dileyen kişiler ryanpickren sitesinden detaylara ulaşabilir.

Apple’ın Açığını Bulan Türkler Ödülü Reddetmişti

Geçtiğimiz yıl içerisinde iki Türk gencinin Apple’ın açığını bulması gündeme bomba gibi düşmüştü. Çayan Temel ve Oğuz Akçay’ın bulduğu bu güvenlik açığına göre herhangi bir İphone cihazı ile Netflix’e girip 4k kalitesinde görüntü kaydedilebiliyor. Güvenlik açığını Apple’a bildiren gençlere Apple kişi başı 100 bin dolarlık bir ödül teklif etmişti. Ancak ödülü düşük bulan gençler daha yüksek bir ödül bekledikleri sebebiyle 100 bin dolarlık teklifi reddetmişlerdi. Apple bu güvenlik açığını telefon ayarlarını değiştirerek gidermişti.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı