Teknoloji

Apple’ın Çin’deki Mağazaları Tekrar Açıldı

Apple mağazaları Çin’de Corona virüsü salgını sebebiyle kapatılmıştı. Mağazalar tekrar açıldı. Şirketin resmi sözcüsü yabancı haber ajanslarına açıklama yaparak haberi doğruladı.

Apple’ın Çin’de yer alan 42 resmi mağazası, Corona virüsünün yayılmasını engellemek amacıyla seyahate kısıtlamalar getirilmesinin ardından Şubat ayında kapatılmıştı. Mağazalar geçtiğimiz birkaç hafta süresinde kademeli olarak açıldı.

İtalya’daki Apple Mağazaları Kapalı

Apple yetkilileri, şirketin en büyük pazarı olan Çin’deki Apple mağazalarının kapatılmasının ilk çeyrek planlarında değişikliğe gidilmesinin arkasındaki temel sebep olduğunu açıkladı. Şirketin Çin’deki durumu iyileşiyor olsa da, başka ülkelerdeki Apple mağazaları için aynısını söylemek mümkün görünmüyor. İtalya’da Corona virüsü sebebiyle olağanüstü hal ilan edilmesinin ardından ülkedeki 17 Apple mağazası kapatıldı.

Apple Corona Virüsü Konusunda İyimser

“Çin’in Corona virüsü salgınını kontrol altına aldığını düşünüyorum” diyen Apple CEO’su Tim Cook, Çin’deki vaka sayısının gitgide azaldığını ve salgın ile ilgili iyimser olduğunu açıkladı. Cook, Apple’ın birlikte çalıştığı tedarikçilerin fabrikalarını açmaya başladığını da belirtti. Tedarikçilerin fabrikalarını kapatması, şirketi zora sokmuştu.

Teknolojiye Corona Vurgunu

Corona virüsü, yalnızca Apple’ı değil pek çok teknoloji devini de olumsuz etkiledi. Şubat ayında Microsoft, Tesla, Samsung ve Google da çok sayıda ofis ve mağazasını kapattı. Teknoloji ürünlerinin çoğu Çin’de üretildiği için, akıllı telefon ya da tablet gibi ürünlerde kıtlıklar yaşanabileceği öngörüldü.

Apple’ın Çin’deki Mağazaları Tekrar Açıldı

Teknolojinin ve ekonominin de negatif etkilenmesiyle pek çok uluslararası etkinlik, konferans ve fuar da iptal edildi.

Corona Virüsü Çin’den Çekiliyor Mu?

Corona virüsü salgını Çin’de 80 binden fazla kişinin hastalanmasına sebep oldu. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre ise günlük vaka sayısı 12 Şubat’ta 15.200 ile zirveye ulaşmışken çarşamba günü itibariyle 26’ya düştü. Resmi rakamlara göre Çin’de 64.152 kişi iyileşti.

Tıp uzmanlarına göre Corona virüsünün küresel salgın olma durumu Haziran itibariyle sonlanacak. Çinli yetkililer, İtalya’ya ve virüsten etkilenen diğer ülkelere destek olabileceklerini belirtti.

Türkiye’de de görülen Corona virüsü sebebiyle öksüren, ateşi olan ve nefes alma güçlüğü çeken hastalar için Sağlık Bakanlığı, acilen bir sağlık kuruluşuna gitmelerini ve seyahat geçmişiyle ilgili bilgilerini de sağlık çalışanlarıyla paylaşmalarını tavsiye etti.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı