Teknoloji

Aptoide Uygulama Mağazasını Kullanan 20 Bin Kişinin Bilgileri Çalındı!

Android uygulama mağazalarından birisi olarak bilinen Aptoide pek çok kullanıcı tarafından aktif olarak kullanılıyor. Son dönemlerde gerçekleştirilen siber suçlara bir yenisi daha eklendi. Bir hacker tarafından uygulamayı kullanan 20 milyon kişinin bilgilerinin çalındığı ve bu bilgilerin paylaşıldığı belirlendi.

Son dönemlerde üçüncü parti uygulamaların kullanım oranlarında ciddi bir artış meydana gelmişti. Bu noktada 150 milyonu aşan kullanıcı sayısı ve bir milyondan fazla uygulaması ile Aptoide uygulaması Android kullanıcıları arasında son derece popüler olarak biliniyor. Bir hacker geliştirdiği sistem sonrasında uygulamayı kullanan 39 milyon kişinin bilgilerini çaldı ve 20 milyon kişinin tüm posta adreslerini ve mail adreslerini ünlü bir forum sitesinde paylaştı.

Üçüncü Parti Uygulamalardan Uzak Durun!

siber güvenlik

 Aptoide ilk olarak 2011 yılında kurularak kullanıma sunuldu. İlk andan itibaren pek çok kullanıcının dikkatini çekmeyi başardı. Kısa sürede de popüler olduğu açıklanıyor. Bir anlamda açık kaynak şeklinde keşif hizmeti sunan bir platform olarak ifade ediliyor.

Üçüncü parti uygulamalarının son dönemlerde giderek popüler hale gelmesi ve kullanıcı sayısı ile birlikte büyümesi bir anlamda siber güvenlik uzmanlarını da konu hakkında bir uyarı yapmaya itti. Genellikle güvenlik uzmanları tarafından gelecek tehlikelere karşı bu uygulamaların önerilmediği belirlendi.

Aptoide ise güvenlik uzmanları tarafından yapılan açıklamalara rağmen alınan güvenlik önlemlerini ve kullanıcı yorumlarını paylaşarak durumu kanıtlamaya çalışıyordu. Ancak beklenmedik şekilde yaşanan güvenlik açığı sayesinde pek çok kullanıcının uygulamayı kullanmaktan vazgeçtiği belirlendi.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı