Teknoloji

Arama Motoru Nedir? Bilişim Dersi

İnternet kullanan insanlar tarafından arama motoru oldukça sık kullanılan bir araçtır. Dünya üzerinde bilinen yaklaşık 1.3 milyar web sitesi bulunmaktadır. Her siteye ait web sayfalarından internet üzerinde bulunan içerikler oluşmaktadır. Aradığınız web sayfaları arasında sizin aradığınız kelime veya cümleye en uygun sonucun karşınıza getirilmesi arama motoru tarafından yapılmaktadır. Google, Yandex, Yahoo! ve Bing gibi popüler arama motorları bulunuz.

Arama motoru nedir diye soran birisine verilecek en iyi cevap internette yapılan arama terimine en doğru sonuçları listeleyen araç diyebiliriz. Arama motoru kendi kütüphanesine kaydettiği tüm bilgiler arasından algoritmasına uygun bir sıralama yaparak, karşınıza sonuçlar çıkartır.

Arama Motorları Nasıl Çalışır?

Arama motorunun çalışması 3 aşamalı bir algoritmadan oluşur.

  1. Web robotu sayfaları arama motoru dizinine kaydeder.
  2. Arama yapılacak bir arama arayüzü oluşturulur.(www.yandex.com)
  3. Kullanıcının aradığı anahtar kelimelere uygun sayfaları dizininden bulup en uygun sıralama ile kullanıcılara sunar.

Arama Motoru İşlevi Nedir?

Arama motorunun ne işe yaradığı konusu oldukça geniştir. Fakat arama motorları internet kullanıcısı tarafından yapılan aramalara en doğru ve en iyi web site sıralaması ile yanıt verir. Yani aradığınız başlığa en uygun yanıtı arama motoru çeşitli değerlendirmelerden geçirdiği sayfalarınız analizlerine göre size sunar.

En Çok Kullanılan Arama Motoru

Şüphesiz ki bu sorunun cevabı bugün ve uzun yıllar boyunca aynı kalacaktır. Google en çok tercih edilen ve ülkemizde yaygın kullanılan arama motorudur. Google rakipleri tarafından çok fazla reklam ve yatırım yapılsa da onun karşısında başarılı olabilmiş bir arama motoru henüz ortaya çıkmamıştır.

Bu sebepten günümüzde kullanıcı deneyim ve yorumları baz alındığında en iyi arama motoru google olarak belirlenmiştir. Google geliştirdiği algoritma ve yapay zeka teknolojisi ile diğer arama motorlarından üstün bir performans sergiler. Google ardından kullanım oranlarına arama motorlarının sıralaması Bing, Yahoo!, DuckDuckGo, Yandex, gibi bilinen arama motorları gelmektedir. Bilinmeyen arama motorları arasında sıralama yapmak gerekirse de Baidu, Ask, Aol Search, WebCrawler gibi arama motorları kendi arasında bir sıralama oluşturmaktadır.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı