Teknoloji

Arama Motoru Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Arama motorları, çalışma mekanizması olarak İnternet üzerinde bulunan bilgi ve içerikleri aramak için kullanılan bir araçtır. Çalışma prensibi üç bileşenin bir araya gelmesi ile oluşmaktadır. Öncelikle web robotu, arama indeksi ve son olarak da kullanıcı arabirimi diye adlandırılan kısımdan oluşur. Web robotu internet sayfa ve içeriklerini gezer ve indekse alır, dizine aldığı bu içerikler belirli algoritmaya göre sıralanır ve kullanıcı arabirimin de kullanıcıya gösterim sağlar.

Arama motoru çeşitleri arasında akla ilk gelen Google oluyor. Ülkemizde yaygın olarak bilinen bir diğer arama motoru ise Yandextir. Yandex yapmış olduğu büyük yatırım ve reklamcılık ile ülkemizde ismini herkese öğretmiştir. Fakat google kullanıcı deneyimi ve kalitesi ile Yandex’in elle tutulur bir başarı sergilemesine fırsat vermemiştir.

Yaygın Kullanılan 10 Arama Motoru

Ülkemizde olmasa da internet dünyası üzerinde yaygın kullanılan bazı arama motorları kullanılmaktadır. Google dünya üzerinde %81 oranda en çok kullanılan arama motoruna sahiptir.

İnfo Arama Motoru

2003 yılından itibaren hizmet vermeye başlayan arama motoru ağırlıklı olarak e-ticaret üzerinde sonuçları listelemektedir.

Boardreader Arama Motoru

Dizinin de büyük oranda Redit ve StumbleUpon gibi platformların verilerini barındırır ve sonuçları buna göre verir. Amerika, Tayvan, Rusya gibi ülkelerde kullanılmaktadır.

Contenko Arama Motoru

Teknoloji ile yakından ilgilenen bu arama motoru Hindistan da yaygın kullanılmaktadır. Brezilya ve Filipinler’de de yaygınlaşmaya başlamıştır.

İnfospace

Hiçbir dizin ve veriyi baz almadan kendi dizinini oluşturmuş bir arama motorudur. Yaygın olarak Meksika, Hindistan ve Arjantinde kullanılmaktadır. Aylık ziyaretçi sayısı 12 milyon üzerindedir.

Goodsearch

Yahoo tarafından destek aldığı bilinen bir arama motorudur. Elde ettiği geliri vakıf ve okullara bağışlamaktadır. En çok trafiği Amerika, Kanada ve Britanya gibi gelişmiş ülkelerden almaktadır.

Alhea

Dikkat edilmesi gereken arama motorları arasında yer almaktadır. Sebebi ise indirdiğimiz çeşitli programların içerisinde olup, tarayıcı da varsayılan arama motoru haline gelebilir. Kaldırması oldukça uğraş vericidir.

Excite

Alışmış arama motorlarının aksine oldukça karmaşık bir yapısı bulunmaktadır. Kanada ve Britanya gibi ülkelerden yoğun bir trafik akışına sahiptir.

Dogpile

1995’ten günümüze kadar kullanılan ve çalışma prensibi olarak kişisel bir dizin kullanmayan arama motorudur. Sonuçlarını google, Yahoo, Bing gibi arama motorları dizininden getirmektedir. Son zamanlarda popülerliği artan bir arama motorudur ve reklam gösterimi yapmamaktadır.

Webcawler

Google en çok benzeyen arama motorudur. Arama sonuçlarını World Wide Web’den bularak sıralar. Aynı zamanda 14 milyona yakın bir aylık aranma hacmi vardır.

Duckduckgo

2008 yılından itibaren hayatımızda olan bu arama motoru gizliliğe en önem veren arama motorları arasındadır.  Kullanıcı bilgilerini saklamaz ve demografik veya coğrafi bilgilere göre sonuç sıralaması yapmamaktadır.

 

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı