Teknoloji

Araştırmacılar Akıllı Saat ve Bileklikler İçin Güneş Enerji ile Çalışan Pil Ürettiler

Bir grup araştırmacı, akıllı saatler, bileklikler ve giyilebilir teknolojik ürünler için gücü güneşten depolanabilecek, bir pil üretti. Bu pil, sürekli olarak üzerimizde taşıdığımız teknolojik cihazların şarj derdine son verebilir.

İnsan saçından 10 Kat Daha ince

Akıllı saatler ve diğer tüm giyilebilir teknolojik ürünlerin en büyük sorunu, şarjlarının çabuk bitmesi. Şarj etmek için vücuttan çıkarılan bu aletler, şarj sorunu sebebi ile kullanıcı deneyimlerinde sıkıntılara ve zorluklara sebep olabiliyor. Bu şarj sorununa çözüm üreteceği düşünülen pillerin, geliştirilmeye devam edileceği düşünülüyor.

Bir grup araştırmacı, giyilebilir teknolojik ürünler olan akıllı saat ve bileklikler için güneş enerjisi ile çalışacak pil ürettiler. Üretilen güneş enerjili piller insan saçından 10 kat daha ince ve aşırı hafif olması özelliği ile giyilebilir teknolojik cihazlar için bir çok özelliği destekleyici nitelikte. Gram başına 9.9 W güç çıkışına sahip olacağı beklenen güneş enerjili piller, giyilebilir teknoloji araçlarını şarja takma sıkıntısını ortadan kaldırması bekleniyor. Akıllı saat ve bileklik gibi daha küçük giyilebilir enerji cihazlarına göre tasarlanan bu pil diğer pillere göre daha uzun ömürlü olacağı biliniyor. Güneş enerjili pillerin, diğer pillere göre kullanım süresi daha uzun olacak. Güneş enerji pillerinin bozulma olanağı çok düşük olup, 20.000 saatlik kullanım süresi olacağı düşünülüyor. Yapılan testler ile birlikte 4736 saatlik kullanımda 4.8’lik güç kaybı yaşanmış olması da pillerin uzun ömürlü olacağının kanıtı niteliğinde. Yaklaşık 11 yıl raf ömrü olacağı düşünülen bu güneş enerjili pillerin, giyilebilir teknoloji araçlarının vazgeçilmez özelliklerinden biri olabilir. Güneş enerjili piller, düşük güç üreten cihazlar için kullanımı oldukça rahat ve daha az ışık emiyor. Giyilebilir teknolojinin küçük cihazları olan, akıllı saat ve bileklikler için daha az ışık emmesi yeterli olacaktır. Daha az ışık emmesine rağmen bu cihazları şarj ettiği görülmüştür.

Güneş enerjili piller üzerinde pek çok çalışma bulunuyor. Bu araştırmanın benzerleri daha önce de gerçekleşmiştir. Fakat şimdilerde pil istemeden çalışan çok fazla ürün bulunmuyor. Güneş enerji pilleri üzerinde yapılan çalışmaların sonucu, ileriki zamanlarda devasa kullanım alanlarından, en küçük kullanım alanlara kadar ulaşacağını  ispatlar nitelikte devam ediyor. 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı