Teknoloji

ASELSAN Medikal Cihazlar Geliştirmeye Başlıyor

ASELSAN, savunma sanayisindeki başarısını medikal cihaz üretiminde de sergileyecek. Yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre ASELSAN, sağlık alanında çalışmaya başlıyor. Görüntüleme, tanı ve yaşam desteği bölümleri için medikal cihazlar geliştirmeyi planlıyor.

ASELSAN, 1975’te kurulan, Türkiye’nin en büyük savunma sistemi geliştiricisidir.

ASELSAN Sağlık Sektörü Projeleri Tasarlıyor

Türkiye’nin en büyük savunma elektroniği kuruluşu unvanını kazanan ASELSAN, özellikle Türk Silahlı Kuvvetleri için haberleşme ve bilgi teknolojileri alanında hizmet vermekte. Hizmet verdiği alanlar arasında, radar ve elektronik harp, insansız sistemler, kara, deniz ve hava savunma sistemleri, füze sistemleri ve ulaştırma sistemleri yer almakta. Sağlık sektöründe dışa bağımlılığı azaltmak adına faaliyete geçmeye hazırlanan ASELSAN, yerli tasarımlar ve projeler üzerinde çalışmaya başlıyor. Yapılan açıklamalara göre, 2019 yılında öz kaynaklarla devam ettirilen Mobil Dijital X-Ray Cihazı ve Manyetik Rezonans görüntüleme sistemlerinin yanı sıra Yüksek Frekans X-Ray Jeneratörü üzerinde de çalışmaya başladı.

TÜBİTAK’ın başlattığı Sanayi Yenilik Ağ Mekanizması (SAYEM) programı kapsamında Yüksek Katma Değerli Ürün Grubu geliştirme projesine başvuran ASELSAN kabul aldı. SAYEM Faz-1 projesi kapsamında Mobil Dijital X-Ray Cihazı ve Manyetik Rezonans Görüntüleme sistemi için yol haritası hazırlıkları 2019’da başladı.

ASELSAN Sağlık Bakanlığı İhalesi İçin Çalışıyor

Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen 5 Kalem Tıbbi Cihaz (Manyetik Rezonans Görüntüleme, Bilgisayarlı Tomografi, Ultrasonografi, Hasta Başı Monitör, Dijital Radyografi) Tedarikine İlişkin Sanayi İşbirliği Projesi için ASELSAN çalışmalara başlamış durumda. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan proje için Sanayi İşbirliği Yönetmeliği’ne uygun olarak gerçekleşecek ihale tarihi ise 30 Haziran olarak belirtildi. Proje kapsamında tedarik bedelinin ödenmesinin yanı sıra yerli üretim, yatırım ve ihracat konusunda belirlenecek taahhütler de önem arz ediyor.

Farklı Projeler Adına İş Birlikleri Gerçekleşecek

ASELSAN 2019 yılında yerli tıbbi cihaz üreticileri ile iş birliği konusunda çalışmalarına başladı. Bu kapsamda, Metsis firması ile defibrilatör (eletroşok cihazı) tasarlanması konusunda projeler yürütüldü. Defibrilatör cihazının 2020’de satışa girmesi bekleniyor.

ASELSAN, sağlık teknolojileri geliştirme projeleri kapsamında görüntüleme, tanı ve yaşam desteği başlıkları altında 3 yeni medikal cihaz geliştirmeyi planlıyor. Tasarlanacak yerli medikal cihazlar için mamografi, koagülasyon ölçüm cihazı, glikoz takip cihazı, kalp-akciğer pompası tasarımları için yurt içi ve yurt dışı medikal firmaları ile işbirliği yapmayı hedefliyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı