BilimTeknoloji

Asteroit Şoku: Zaman İşliyor, İnsan Irkı Dünya’yı Terk Etmeli!

İnsan ırkının Dünya dışında varlığını sürdürebilmesinin bir yolunun bulunduğu ilk uzay diyarımız olmayı hedefleyen Asgardia, Rus bilim insanları tarafından 2016 yılında kurulmuştur.

Asgardia’nın sadece doğumun uzayda ilk olarak gerçekleştiği bir yer değil aynı zamanda ilk olarak hayatın süreklilik arz edeceği dünya dışı bir yaşam alanı olması hedefleniyor.

Tik Tak! Tik Tak!

Eski milletvekili ve şu anda da Asgardia uzay ulusunun parlemento başkanı görevinde olan Lembit Opik, kafalarda Dünya’nın doğal kaynaklarına dair birçok soru işareti olmasına rağmen asıl endişelenilmesi gereken konunun, bir asteroit tarafından gezegenimizin yok edilmesi olduğunu söylemiştir ve bu durumun Acaba olur mu, olmaz mı? noktasından ziyade Ne zaman olur? sorusuyla eş seviyede olduğunu düşündüğünü de belirtmeden geçmeyelim.

İnsanlığın neslini tüketecek seviyede bir çarpışmanın olması nadir bir hadise olsa da Asgardian yetkilileri popülasyonumuzun Dünya’yı terk etmesi konusunda oldukça ısrarcı görünüyor ve aksi durumda öleceğimizi söylüyorlar.

Asgardia, Elon Musk’ın SpaceX’i gibi özel kuruluşlarla rekabet içinde olmak istemiyor!

Elon Musk, yaptığı denemelerden bildiğimiz gibi girişimci ve pes etmeyen ruhu ile özel uzay kuruluşlarının gelişiminde büyük etkisi olmuş ve Mars’a insanlığı taşıma konusunda özel bir endüstriyi temsil eden lider bir figür haline gelmiştir. Geçenlerde duyurusunu yaptığı insanlığı Ay’a ve Mars’a taşımayı amaçladığı Mk1 yıldız gemisinden sonra önümüzdeki altı ay içerisinde yörünge uçuşları gerçekleştirme istediğini de ifade ederek hızla yolunda ilerlemeye devam ettiğini gösterdiğini düşünüyoruz.

Elon Musk ve hedefleri hakkında yorum yapan Opik, Asgardia’nın Elon Musk’ın SpaceX’i gibi özel kuruluşlarla rekabet içinde olmak istemediğini ve ayrıcaMusk’ın Mk1’inin insanlık için bir dönüm noktası olayı olmasıyla birlikte aynı zamanda devam eden ve ettikçe de değişim gösteren uzaya dair süreçlerin de bir gelişimi olduğunu belirtmiştir.

Bu yılın başlarında NASA’nın asteroit yönlendirme görevine seçilen SpaceX, Elon Musk sözcülüğünde çift asteroit yönlendirme testine (DART) dahil olarak Dünya’nın korunmasında yemekte tuzlarının olmasından heyecan duyduklarını belirtmişlerdir.

Çifte Asteroit Yönlendirme Testi, DART

Program, bir uzay gemisinin yüksek hızlarda bir çift asteroite çekilmesini kapsamaktadır. Bu programla NASA, müdahalelerinin etkisiyle Didymos’u yörüngesini değiştirme konusunda yeterince zorlayabilmeyi umuyor.

Geçtiğimiz hafta Elon Musk, projeye dair heyecanını takipçileri ile paylaştığı tweetinde programın başlangıcının 2021 olarak planlandığını da ayrıca duyurmuştur.

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA’nın program hakkında verdiği bilgilere göre Çifte Asteroit Yönlendirme Testi, DART’ı başlatmanın toplam maliyeti yaklaşık $69 milyondur.

2021, Haziran’ında Falcon 9 roketinin Kaliforniya’daki Vandenberg Hava Kuvvetleri Üssü’nden fırlatılacağı ve 2022, Ekim’inde ise DART’ın Didymos asteroitinin küçük ayıyla 6km’lik bir hızla çarpışma gerçekleştireceği ve bu sırada da Didymos’un Dünya’dan uzaklığının 11 milyon kilometre olması beklendiği ise DART görevinin diğer ayrıntılarıdır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı