Teknoloji

Avast Antivirüs, Kullanıcılarının İnternet Verilerini Satıyor Olabilir

Dünyanın en çok tercih edilen antivirüs programlarından biri olan Avast’ın adı büyük bir skandala karıştı. Ücretsiz kullanım imkanı sunması sebebiyle milyonlarca internet kullanıcısının tercih ettiği Avast antivirüs programı, Motherboard ve PCMag tarafından kullanıcılarının internet arama verilerini dünyanın önde gelen şirketlerine satmakla suçlandı. Paylaşılan raporda belirtilen bilgilere göre, bu satış son derece hassas verileri de içerdiğinden, durumun satışı yapan ve satın alan şirketler arasında gizli kalması gerektiğini belirten sözleşmeler mevcut.

İddialara göre satışı gerçekleştiren firmanın adı Jumpshot ve bu firma Avast’ın yan kuruluşu olarak biliniyor. Jumpshot’tan elde edilen belgeler skandalın boyutunu gözler önüne seriyor. Avast antivirüs programı tarafından kullanıcıların arama geçmişi, Google koordinatları, konum aramaları ve her türlü site üzerinde izlenebilen tıklama hareketleri toplanıyor ve ardından Jumpshot, bu son derece hassas bilgiler içeren verileri dünyanın önde gelen şirketlerine satıyor. Satın alma gerçekleştiren siteler arasında Google, Microsoft, Pepsi, Sephora, Yelp, Home Depot ve benzeri firmalar bulunuyor.

İddialar bununla da sınırlı değil. İnternet kullanıcılarının her türlü kullanıcı davranışı ve hareket geçmişini barındıran bu verileri satın almak için yukarıda adı geçen şirketlerin milyonlarca doları gözden çıkardığı söyleniyor.  435 milyondan fazla kullanıcıya aktif olarak hizmet verdiğini belirten Avast’a karşılık, Jumpshot yalnızca 100 milyon cihazın verisine sahip olduğunu iddia ediyor. Yani en az 100 milyon internet kullanıcısının en kişisel bilgileri dünyanın önde gelen şirketleriyle paylaşılmış olabilir.

Avast’ın Kişisel Verileri Toplamasını Nasıl Engelleyebiliriz?

Bunu engellemenin en kolay yolu verdiğiniz kullanım izinlerini tekrar kontrol etmekten geçiyor. Eğer kişisel verilerinizin ne kadar korunduğu konusunda şüpheleriniz varsa, PC üzerinden adım adım Avast’a verdiğiniz kişisel verilere erişim ve analiz iznini nasıl kaldıracağınızı anlatacağız.

Birinci adım: Windows Başlat menüsünden Avast Antivirüs programını açın.

İkinci adım: Sağ üstte bulunan Menü butonuna tıklayın.

Üçüncü adım: Ayarları seçin. Genel sekmesinin altında, Kişisel Gizlilik seçeneğini göreceksiniz.

Dördüncü adım: Eğer Avast’ın arama geçmişinizi Jumpshot veya başka bir firmayla paylaşmasını istemiyorsanız, kullanıcı bilgilerinizin üçüncü parti yazılımlarla analiz amaçlı paylaşımına izin verdiğinize dair açıklamada bulunan tiki kaldırın. Kişisel gizlilik sekmesinde yer alan diğer seçeneklere göz atmayı da unutmayın.

Verilerin Anonimleştirilerek Satıldığı da İddialar Arasında

Her ne kadar satılan verilerde kullanıcıların isimlerinin veya buna benzer kim olduklarını belirlemeye yardımcı birtakım kişisel bilgilerin yer almadığı söylense de, tepkiler çığ gibi büyümeye devam ediyor. Uzmanların uyarısı ise çeşitli yöntemlerle veriler üzerinde yeniden adlandırma işleminin gerçekleştirilebileceği yönünde. Bu sebeple internetteki ücretsiz uygulamaları kullanmadan önce irdelemenin gerekliliği bir kez daha ortaya çıkıyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı