Teknoloji

Beyaz Ekran Hatası Nasıl Giderilir?

Sıklıkla rastlanan bir hata türü olan beyaz ekran hatası nasıl giderilir? Beyaz ekran hatası nedir ve ekran kartı ile bağlantısı var mıdır? Siyah ve beyaz ekran hataları nasıl düzelir? Bu sıkıntıların temelinde ekran kartı ile ilgili sorunlar yatarken kimi zaman ana kartla da ilgili sıkıntılar doğabilmektedir. Bu sıkıntıların çözümü için yapmanız gerekenleri detaylı bir şekilde anlatacağız.

Laptop Isı Değeri Ne Durumda?

Evet, laptopunuz normalden fazla ısınmış ise beyaz ekran hatası vermesi muhtemeldir. Bu hatadan kurtulabilmek için fan taktırmanız veya aktif olan fanı temizlemeniz sorununuzu büyük ihtimalle çözecektir. Eğer laptopunuzu uzun zamandır temizlemiyorsanız ve laptop çalışırken fanda yüksek ses çıkıyorsa beyaz ekran hatası vermesi kaçınılmazdır. Bunu kısa süre içerisinde çözmezseniz zamanla anakartı ve ekran  kartını da yakabilirsiniz. O yüzden elinizi çabuk tutun ve fanlarınızı temizleyin. Eğer fanlarınız düzgün çalışmıyorsa yeni bir fan takmanız gerekebilir. Bunu nasıl yapacağınıza dair internet üzerinden ufak bir araştırma yapabilirsiniz. Bu konu hakkında birçok video desteği bulunmaktadır.

Ekran Kartınız Sabit Mi?

Ekran kartınız düzgün yerleştirilmediği takdirde beyaz ekran hatası veya siyah ekran hatası verebilir. Ekran kartınızı düzgün yerleştirdiğinizden emin olduktan sonra bilgisayarı tekrar baştan başlatınız. Eğer hem laptop ısısı konusunda bir sıkıntı olmadığını düşünüyorsanız hem de ekran kartınızı düzgün bir şekilde yerleştirdiğinize eminseniz yazımızı okumaya devam ediniz. Ekran kartınızın hareketli olması görüntü ile ilgili sorunlar çıkmasına neden olduğundan sabit şekilde olması oldukça önemlidir.

Ekran kartınızı çıkartıp bilgisayarı tekrar başlattığınızda aynı hatanın olup olmadığını kontrol ediniz. Eğer aynı hata ile karşılaşmaya devam ediyorsanız, problemin ekran kartınız ile ilgili herhangi bir bağlantısı bulunmamaktadır. Fakat beyaz ekran hatası ile karşılaşmazsanız ekran kartınızı sabit bir şekilde yerleştirememiş olabilirsiniz veya ekran kartınız bozulmuş olabilir. Yeni bir ekran kartı almanız gerekebilir. Beyaz ekran hatasını bütün bu seçenekleri denemenize rağmen çözemediyseniz yorum kısmından bizlere ulaşabilirsiniz. Ekran kartınız eski ise de bu durumun yaşanmasının doğal olduğunu unutmayınız. En yakın zamanda ekran kartınızı değiştirmenizi tavsiye ederiz.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı