Teknoloji

Beyaz Şapkalı Hacker Nedir? Nasıl Olunur?

Hepiniz Hacken’in blockchain ve IT işletmelerini beyaz şapka korsanları topluluğu ile birleştirmeyi hedeflediğini biliyorsunuz. Ancak, aslında beyaz şapkalar hakkında ne biliyorsunuz? İstihdam sırasında hangi engelleri yaşarlar? İnsanlar nasıl beyaz şapka korsanları olur? Bu soruların cevabını sizlere aktaracağız.

Beyaz Şapka Korsanlığı Nasıl Olunur? Hangi Bilgi Ve Becerilere İhtiyacınız Var?

Önce hacker kelimesini tanımlayalım. BT geçmişi olan bir kişi, bazen bir programcı, bazen bir geliştirici, bazen de kodlama ve bilgisayar bilimlerinde ileri becerilere sahip bir testçi. Bilgisayar korsanları, başka bir program / kodla etkileşime girerek onu manipüle etmenin yollarını bulmak için program / kod okuyor.

beyaz şapkalı hacker olmak

İşte size özel bir örnek: kullanıcılar, kullanıcı hesap bilgilerini girmek için her gün farklı web sitelerinde yetkilendirme formları dolduruyorlar ve bilgisayar korsanları giriş formunu doldurmadan erişim elde etmek istiyorlar. Alternatif olarak, yanlış veri veya özel karakterler kullanarak formu kırmanın yollarını arıyor olabilirler.

Beyaz Ve Siyah Şapka Korsanları Arasındaki Fark Nedir?

Beyaz bilgisayar korsanları, Siyah olandan farklıdır; birincisi, bir ürün sahibinin izniyle bir yazılım ürününü geliştirmek için mevcut bilgi ve yetenekleri kullanır. Kara bilgisayar korsanları meşru sahiplerden bilgi çalmak suretiyle kişisel faydalar elde etmeyi amaçlamaktadır.

Beyaz bir bilgisayar korsanı, güçlü ahlaki ilkelere sahip bir kişidir. Beyaz bilgisayar korsanları siber güvenlik alanında çalışmakta ve alandaki etik faaliyetleri teşvik etmektedir. Hem beceri setlerini hem de dürüstlüklerini korumak için birçok uyaran buluyorlar: resmen şirketler tarafından ödüllendiriliyorlar, topluluk tanıma ve en iyi küresel şirketlerden teklifler alıyorlar. Kara bilgisayar korsanlarının daha fazla para kazanma olasılığı daha düşüktür, ancak hapis cezası alma ihtimali çok daha yüksektir.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı