Teknoloji

Bilgisayar Ekranı Kapanmıyor, Siyah Ekran Kalıyor

Windows’u önceki işletim sisteminizden Windows 10’a yükselttiğinizde, cihazınızı her zamanki gibi kapatmak istediğinizde güç ışığı açık, cihazınızın ekranı da siyah olarak kaldıysa ve cihaz hala çalışmaya devam ediyorsa problem büyük ihtimalle ekran kartı ile ilgili olabilir.

Şuan ki zamanda çoğu kullanıcıların cihazında Nvida ya da Ati ekran kartı kullanmakla birlikte bunun yanı sıra daha az grafik gücü gerektiren bazı durumlarda bunun yanında İntel Hd grafik ekran kartı da kullanılır. Yani bu demek oluyor ki bilgisayarlar çift ekran kartını sahiptir diye de düşünülebilir. Cihazın kapanmama sorununu İntel Hd grafik ekranı yol açmış olabilir. Zira İntel ayarlarına girip baktığınızda Windows Home olan işletim sisteminin Windows 10 Pro İnsider Preview olarak gözüküyorsa işte sorunun çözümünü aşağıdaki bilgilerden faydalanarak bulabilirsiniz.

İlk olarak cihazınızın masaüstündeki Bilgisayarım’a sağ tıkladığınızda özelliklerim karşınıza çıkıyor. Sol tarafta aygıt yöneticisine tıklayıp açılan pencere de görüntü bağdaştırıcılarına tıklıyorsunuz. Daha sonra aşağı doğru açıldığında karşınıza çift ekran kartı olan sistemlerde Nvdia ya da Ati ekran kartı ile birlikte İntel Hd Graphics gelir. İlk olarak Nvdia ve Ati ekran kartı yazan bu iki yazıya da sağ tıklayıp “sürücü yazılımını güncelleştir”i seçerek en son ki güncel ekran kartı sürümünü otomatik olarak güncelleştiriyorsunuz. Bu işlemi bitirdiğinizde sorun hala daha devam ediyorsa geriye iki seçeneğimiz daha kalır.

İlk olarak sağ tıklayıp sürücü yazılımı güncelleştir dediğiniz kısmın alt tarafında devre dışı bırak yazar. Sorun büyük ihtimalle İntel’den kaynaklandığı için İnteli devre dışı bıraktığınızda cihazınızın kapanmama ve ekranınızın siyah şekilde kalma sorununuz çözülmüş olacaktır.

Eğer devre dışı bırakmak istemiyorsanız bu sefer de masaüstünde sağ tıkladığınızda Nvidia denetim masası karşınıza gelir.  Burada Nvdia denetim masası çıkar. Denetim masasının sol tarafında 3D ayarların yönetilmesi, PhysX yapılandırması, görüntü ayarlarını ön ayarla yap ve benzeri sekmeler karşınıza çıkar. Bunların hepsinde asıl ekran kartınızı Nvdia ve Geforce yazılı seçenekleri tıklayarak bu sorunu da gidermiş olursunuz.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı