Teknoloji

Bilgisayar Faresi Sorunları: Yaygın Sorunlar ve Çözümler

Her gün bilgisayarda çalışan insanlar, üretkenliklerini artırmak için fare kullanmanın ne kadar önemli olduğunu söyleyebilirler. Ancak fareniz bozulmaya başladığında, çok sinir bozucu olabilir ve kötü verimlilik sonuçlarına yol açabilir. İşte en yaygın bilgisayar fare sorunları ve bunları düzeltmek için basit çözümler bir özetidir.

Bekleme Modu ve Batarya

Paniklemeye başlamadan önce, uygun problemler değil sadece dikkatsizlik problemleri olan basit bazı sebepleri gözden geçirelim. Bazen en basit problem, o kadar yaygın oldukları için en sinir bozucu olanıdır.

Yeni bir fareniz varsa ve çalışmadığını fark ederseniz, bekleme modunda olup olmadığını kontrol edin. Bazı yeni modellerin uyku durumlarından çıkarılmaları için ilk kez tıklanmaları gerekir. O zaman her zamanki gibi kullanabilirsin.

Ayrıca, kablosuz bir fare kullanıyorsanız, pil bağlantılarını temizlemeye çalışın ve pilin haftada bitip bitmediğini kontrol edin. Kablolu bir fare kullanıyorsanız, fişini takıp yeniden takmaya çalışın; bağlantı noktasına takılmış kir veya kalıntı sorunu olabilir. Temizlik harikalar yaratabilir!

Şimdi, yukarıdaki çözümlerden hiçbiri işe yaramazsa, sorunu çözmeye çalışmak için aşağıdaki belirtilere daha fazla göz atabilirsiniz.

Kablosuz fare çalışmıyor

Fare İşaretçisi Hareketi Pürüzsüz Değil mi?

Farenizin imleç hareketi düz değilse, büyük olasılıkla fareyi kullandığınız tozlu bir sensör alanı veya kirli bir yüzeyden kaynaklanır. Yine, bu parçaları temizleyip süpürerek harikalar yaratın. Mikro fiber kumaş kullanmadan daima kimyasal madde kullanmamayı unutmayın, sabunlu su gayet iyi olur.

Ayrıca, cam veya vernikli ahşap gibi parlak yüzeylerin, özellikle lazer ve optik teknolojisiyle çalışıyorsa, farenizin iyi çalışmasını engelleyebileceğini unutmayın. Fare verimliliğinizi optimize etmek için her zaman iyi bir fare altlığı veya yüzeyi kullanın.

Fare İmleciniz Dondurulmuş mu?

Fare imleci donuyor ve çalışmayı durduruyor. Bu tür durumlarda, sorun genellikle hatalı bir fare yerine çok çalışan bir bilgisayardan kaynaklanır. Bilgisayarınızın arka planda çalışan bazı uygulamaları kapatmayı deneyin. Bazen aktif olduklarının farkında bile olmayabilirsin. Dizüstü bilgisayarınızı veya PC’nizin düzgün çalışmasını engellemeden hangisini güvenli bir şekilde kapatabileceğinizi söylemesi için bilgisayar hakkında çok az şey bilen birisine sorun. Sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için bir dakika bekleyin.

Değilse, farenizin çalışma işlevini geri yükleyip geri yüklemediğini görmek için bilgisayarınızı yeniden başlatmayı deneyin. Bazen kapalı uygulamalar, gücünü kullanmayı tamamen kesmek için bilgisayarın yeniden başlatılmasını gerektirir.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı