Teknoloji

Bilgisayar Ne Kadar Elektrik Harcar 2019

Hayatımızın vazgeçilmez parçalarından birisi olan bilgisayarlar yüksek performanslı cihazlar olarak hayatımızda olmaya devam ediyor. Bilgisayarların gelişmesi ve performanslarının yükselmesi bir bilgisayarın günlük enerji tüketim miktarını artmıştır. Elektrik enerjisine doğrudan etki eden faktörler arasında  Ram, İşlemci, Ekran kartı gibi donanımsal özelliklerinin tüketim miktarı baz alınır. Tüm bunların yanı sıra masaüstü bilgisayarlarımızda bulunan power supply üzerinde bulunan ve tükketiği enerji miktarını yazan  bir değer mevcuttur. Hesaplamalar bu değer baz alınarak yapılabilir. Masaüstü bilgisayarımızın elektrik tüketim miktarı hesaplanırken monitör elektrik tüketim miktarının da hesaba katılması en doğru sonucu almamıza yardımcı olacaktır.

Bilgisayar Elektrik Tüketim Miktarı Hesaplama Formülü

Elektrik tüketimine dayalı olarak hesaplamalar yapılırken öncelikle bilinmesi gereken bazı değerler ve güç tanımları bulunmaktadır. Öncelikle elektrik tutarının hesaplanmasında kullanılan elektrik birim fiyatı belirlenmelidir. Elektrik birim fiyatı 2019 yılı haziran ayı içerisinde 0,51 kuruş olarak belirlenmiştir. Bu tutar içerisinde yer alan TRT katkı payı, KDV, fatura okuma bedeli ve diğer şahıstan alınan tüm vergiler dahil edilmiştir. Bunun sonucunda ortaya çıkan tutar yuvarlandığında 0,51 kuruş rakamı ortaya çıkmıştır. Ülkemiz de çok elektrik birim fiyatına çok sık zam yapılmaktadır. Bu sebepten bu tutar değişebilmektedir. Fakat bir defada çok büyük bir artış olmayacağından dolayı bu rakam kullanarak yapılan hesaplamalar faturanıza çok yakın bir sonuç ortaya çıkartacaktır.

Güç Tanımları ve Tüketilen Elektrik Miktarı Hesaplama (Örnekli)

Öncelikle elektirik birim fiyatı kilowatt cinsinden verilmiştir yani 1 kilowatt = 0,51 kuruş bu yüzden yaptığımız hesaplamalarda ki watt değerlerini kilowatt cinsine çevirmemiz gerekir. Uluslar arası ölçü birimlerinde 1000Watt= 1 Kilowatt olarak belirlenmiştir. Yani siz her tüketimini yaptığınız watt değerini kilowatt cinsine çevireceksiniz.

Bilgisayarın Tükettiği Elektriği Hesaplama Örneği

Kişisel masaüstü bilgisayarımı baz alarak bir hesaplama örneği yapacağım. Kullanmış olduğum 800 watt değerinde power supply güç kaynaklı masaüstü bilgisayarım günde 10 saat açık kalmaktadır. Bu durumda ben günde 800 x 10 = 8000 Watt değerinde bir elektrik tüketimi yapıyorum. Aynı zamanda sahip olduğum monitör de 200 watt gücündedir ve buda 200 x 10 = 2000 Watt değerini verecektir. Sonuç olarak bilgisayar kasası 8000Watt=  8 Kilowatt , monitör 2000Watt= 2 Kilowatt tüketmektedir. O halde bilgisayar kasasının harcadığı elektirik tutarı 8 x 0,51 = 4,08 TL, monitör elektirik harcama tutarı ise 2 x 0,51 = 1,02 Tl olacaktır. Bu durum da her iki değeri sırayla 30 ile çarpıp toplar isem aylık elektrik tüketim miktarımı bulacağım;

4,08 x 30 = 122,4 Tl

1,02 x 30 =30,6 Tl

Bu değerler toplandığında ise kişisel bilgisayarımın aylık elektrik tüketim miktarının 153 TL olduğunu görmekteyiz. Ülke olarak kullandığımız yüksek elektrik ücretleri ve vergiler sonucunda bir bilgisayarın aylık olarak tükettiği elektrik miktarının 153 tl olması oldukça bütçesi sarsan bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı