Teknoloji

Bilgisayar Ne Kadar Elektrik Harcar Hesaplama

Bilgisayar ayda ne kadar elektrik harcar sorusuna birlikte  yanıt bulacağız. Bilgisayarlar, sabit disk üzerine kurulmuş bir yazılımın komut edilmesi sonucunda, çok sayıda mantıksal ve aritmetiksel işlemi yapabilen, donanım gücüne bağlı olarak yüksek performanslı cihazlardır. Hepimizin bildiği gibi bilgisayarların çalışma prensibi elektrik enerjisine bağlıdır.

Tüketilen elektrik miktarı hesaplama için elektrik birim fiyatını tüketilen elektirik miktarı ile çarpmanız gerekir. Fakat dahil etmeniz gereken tutarlar arasında, kdv, elektrik tüketim vergisi ve sayaç okuma bedeli adı altında bizden alınan ücretleri dahil etmemiz gerekir. Bu tutarlar dahil edildiğinde günümüzde elektirik birim fiyatı kilowat cinsinden 53 kuruş olarak belirlenmiştir.

Bilmeniz gereken güç tanımları arasında 1000 Watt (W) = 1 Kilowatt (kW) dir.

Şimdi örnek üzerinden elektirik tutarı hesaplayacağız. Evimizde bulunan 300 wattlık bir ampul günde 10 saat açık kalsın. Bunun sonucunda bu ampul 300 x 10= 3000 watt elektrik harcar.  Bu işlem 30 gün boyunca devam edecek olursa 3000 x 30 = 90000 watt yapacaktır. Yukarıda belirtmiş olduğum ölçü birimi cinsinden watt değerini kilowatt çevirirsek 90.000 watt =  90 kw eşit olaraktır. Bu durumda 1 kW değeri 53 kuruş olduğundan 90 x 0,53 =47,7 TL ampul harcadığı elektrik tutarı olacaktır.

Bilgisayar Ne Kadar Elektrik Harcar

Bir masaüstü bilgisayar sahip olduğu donanım gücüne bağlı olarak elektrik tüketimi gerçekleştirmektedir. Ram, İşlemci, Ekran kartı, Monitor ve Power Supply gibi donanım özelliklerine bağlı olarak bir elektrik tüketimi gerçekleştirir.  1000 Watt güç tüketen bir güç kaynağına sahip olan bilgisayarın monitörü 100 watt elektrik tüketimi gerçekleştirsin. Toplamda 1100 watt tüketim gerçekleştiren bu bilgisayar günde 5 saat açık kalsın.

Bunun sonucunda günlük tüketilen elektirik miktarı 5500 watt olacaktır. 5500 watt= 5.5 kw olacaktır. Bunun sonucunda 30 gün boyunca çalıştığını varsayarsak aylık tüketilen elektirik miktarı 165 kw olacaktır. 1 kw için ödenen tutar 53 kuruş ise 165 kw için ödenen tutar 87,45 TL olacaktır.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı