Teknoloji

Bilgisayar Özelliklerine Nasıl Bakılır?

Bilgisayar satın almak istediğinizde veya bilgisayar denetimi yapmak istediğinizde genel olarak ilk bakmak istediğiniz kısım özellikleridir. Yazılımsal özelliklerden daha çok donanımsal özelliklerini merak ettiğimiz bilgisayarların özelliklerine nasıl bakacağız?

Bilgisayarı açtığınızda masaüstünde “Bilgisayarım” simgesini göreceksiniz. Üzerine gelip sağ tıkladığınızda “Özellikler” butonuna basınız. Karşınıza çıkacak sekmede Bilgisayar adı, sistem türü, işletim sistemi, RAM gibi temel bilgisayar özelliklerini göreceksiniz.

Bir başka yöntemde ise DOS ekranı aracılığıyladır. Windows+R tuşuna aynı anda basın. Karşınıza çıkan panelde “cmd” yazıp “Enter” yapın. Karşınıza sistem bilgileri yazımı için siyah bir komut ekranı çıkacaktır. Bu kısıma “systeminfo” yazıp “Enter” butonuna tekrar basın. Karşınıza bilgisayarınıza ait tüm bilgiler çıkacaktır. Anakart modeli, bilgisayarın açılma zamanı, işletim sistemi, işletim sisteminin yüklendiği tarihe kadar tüm bilgiler detaylarıyla birlikte karşınıza çıkacaktır.

Farklı bir yöntem denemek isteyen kullanıcılar ise tekrardan Windows+R komutu ile açacağı “Çalıştır” sekmesine “dxdiag” yazarak “Enter” butonuna dokunun. Açılacak olan sekmede bilgisayarınıza ait tüm sistemsel ve donanımsal bilgiler karşınıza çıkacaktır. Bilgisayar özelliklerini öğrenmek için genellikle en sık kullanılan yöntem olduğunun da altını çizmekte fayda var.

En son ve pek tercih edilmeyen yöntem ise programlar aracılığıyladır. CPU-Z programı ile sisteminize dair tüm bilgileri öğrenebilirsiniz. Basit yapılı programın içerisinden genel bilgilere ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı