Teknoloji

Bilgisayarda Bloatware & Crapware Yazılımları Kaldırma

Bilgisayarımıza bir şekilde bulaşmış Crapware ve bu tarz programları kaldırma ve kurtulma, sık ihtiyaç duyulan bir işlemdir. Crapware bir virüs değildir, üçün parti yazılım olarak geçmektedir. Crapware, tablet ve bilgisayar gibi bir işletim sistemine sahip cihaz üreticilerine bir ücret karşılığında programlarının varsayılan olarak yüklenmesini sağlayan yazılımlardır. İsteğiniz dışında reklamları yöneten ve karşınıza sık sık reklam çıkartan bu yazılımlar zamanla can sıkıcı bir hale gelebilir.

Bloatware ve Crapware yazılımları kaldırmak için özel programlar kullanmak hızlı ve kalıcı çözüm olacaktır. Tablet ve bilgisayarlar için kullanacağınız en iyi uygulama kaldırma programı Revo Uninstaller programı olacaktır. Bu program kalıcı olarak kaldırmak istediğiniz programı kaldırmanız için ücretsiz kullanabileceğiniz bir yazılımdır.

Aynı zamanda toplu olarak birden fazla dosya ve klasörleri kaldırmak için kullanabilirisniz. Bloatware yazılımlar, fabrika ayarlarında yüklü olarak karşınıza gelmektedir. Bunu kabul eden cihazlar genellikle üretim maliyetlerini düşürmeyi planlar. Bu maliyet düşürme çalışması sonucunda, iki taraflı bir sözleşme gerçekleşir ve satın aldığınız cihazlarda fabrika ayarlarında yüklü olarak bazı programlar gelir. Zaman zaman kullandığınız cihazların, performansını arttırabilen veya önemli bir özelliğe sahip yazılım olabilirler. Bu yüzden bloatware ve crapware yazılımlara karşı ön yargılı olmamak gerekir. Bu yazılımlar, zaman zaman da sadece reklam amaçlı yapılmış uygulamalar olabilir. Bir tarayıcı görevi gören bir çok crapware yazılım bulunmaktadır. Çalıştırdığınız tarayıcıda yerleştirdikleri reklam kodları ile bir çok reklam gösterimi olacaktır. Tabi reklam gösterimi olmama ihtimalide bulunmaktadır.

 

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı