Teknoloji

Bilgisayarı Hızlandırma Yolları Windows 7

Yavaşlayan bilgisayarları hızlandırmak için disk doluluğu ve açık uygulamalar oldukça önemlidir. Bilgisayarınızda bulunan hard disk doluluk oranı performansınızı etkileyecektir. Harddiskler okuma ve yazma işleme yapar aynı zamanda belgelerinizi depolar. Hard disklerin dolma durumunda okuma ve yazma hızı yavaşlayacaktır. Yavaşlayan okuma ve yazma hızı sonucunda bilgisayarınızın hard diskinize gönderdiği bir isteğe geç yanıt gelecek ve bunun sonucunda bilgisayarınız yavaşlayacaktır. İşlemler ağırlaşacak ve açılma süresi uzayacaktır. Bunun yanı sıra bilgisayarınız okuma ve yazma işlemi yaparken zorlanacağı için diskiniz de yanma oluşabilecektir. Bu yüzden harddisk tamamen doldurulmaması gerekir. %20 boşluk bırakılması en iyi performansta kullanmanızı sağlayacaktır.

Donanım Değişikliği İle Bilgisayar Hızlandırma

Bilgisayarınızda gerçekleştireceğiniz donanım değişiklikleri bilgisayar hızınızı etkiler. Sdd bir disk takmak windows 7 cihazlar da performansı en yüksek noktaya çıkartır. Ssd diskler bilgisayarınızda bulunan okuma yazma hızını 5 kat arttıracağından. Diske dayalı tüm işlemler 5 kat hızlanacaktır. Aynı zamanda ram ve işlemci gücünün arttırılması bilgisayar hızınızı etkiler.

Yazılımsal Değişiklikler

Bilgisayarınıza da arkaplan da çalışan gereksiz programları görev yöneticisinden kapatın. Kapattığınız bu uygulamalar ile bilgisayarınızın hızı artacaktır. Siz görmesinizde arka planda çalışan ramden, harddiskten ve işlemciden yiyen uygulamalar vardır. Bazen bu uygulamalar zararlı yazılımlar olsa da bazen zararsız yazılımlar olabilir. Örneğin yüklediğiniz bir torrent programı arkaplanda çalışıyor ise hem internet hızınızdan yer hemde harddiskiniz de bazı işlemler yapar. Bu sebepten işiniz olmayan yazılımları kapatmalısınız.

Format atmak, bilgisayarı en hızlı haline getirmek için yapılacak en iyi yöntemdir. Format atarak bilgisayarınızı hızlandıra bilirsiniz. Aynı zaman hardisk yazma işlemi sırasında diskte oluşan boşlukları format atma yöntemi ile temizleye bilir, daha düzgün bir yazma işlemi yapabilirsiniz. Format atmadan önce kişisel dosyalarınızı yedekleyip veya diskiniz iki bölümde ise D bölümüne alıp format atabilirsiniz. Format sadece atıldığı bölüme işlem uygular.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı